Igrzyska Europejskie 2023 to wydarzenie, o którym mówi się bardzo dużo. Do Polski przyjechało mnóstwo zawodniczek i zawodników z 48 krajów europejskich. Wszystko po to, by powalczyć w 29 dyscyplinach i 253 konkurencjach. Przygotowano aż 250 medali i 25 aren zmagań w 13 miastach w Małopolsce.
Przed igrzyskami zdecydowano, że rywalizacja toczyć się będzie między innymi w Zakopanem. Już 1 lipca 2023 roku czekają nas kolejne duże emocje związane ze skokami narciarskimi. Podpowiadamy, gdzie będzie można śledzić rywalizację.
Igrzyska Europejskie. Gdzie obejrzeć skoki narciarskie?
Transmisja z konkursu indywidualnego mężczyzn (HS140) w Zakopanem dostępna będzie na platformie Pilot WP. Zawody zostały zaplanowane na 1 lipca. Początek przewidziano natomiast na godzinę 17:30.
Bezpośrednia transmisja z konkursu na dużej skoczni w Zakopanem wystartuje pięć minut wcześniej, a więc o 17:25. Przekaz pojawi się na kanale TVP1 w Pilot WP (programy TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls są przeznaczone do powszechnego i nieodpłatnego odbioru również w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną).
Warto odnotować, że dzięki wspomnianej platformie konkurs indywidualny mężczyzn na obiekcie w Zakopanem będzie można oglądać z poziomu przeróżnych urządzeń. Pilot WP działa między innymi na nowoczesnych telewizorach, komputerach, smartfonach, ale i laptopach czy też tabletach. Jest więc spory wybór.
Kadra Polski na Igrzyska Europejskie 2023 - skoki narciarskie
Którzy polscy skoczkowie zostali powołani na Igrzyska Europejskie 2023? W naszej reprezentacji na to wydarzenie znaleźli się Kacper Juroszek, Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek oraz Piotr Żyła.
W konkursach indywidualnych każda z reprezentacji ma prawo do wystawienia pięciu zawodników. W związku z tym w męskiej kadrze Polski przewidziano wymianę zawodników między konkursami. W sobotę nie obejrzymy Kacpra Juroszka.
Wielka Krokiew: najważniejsze informacje o skoczni
Zmagania, które zostały przewidziane na 1 lipca 2023 roku, toczyć się będą na dużej skoczni narciarskiej w Zakopanem, tzn. Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza. Punkt konstrukcyjny to K125, a rozmiar - HS140. Skocznia znajduje się na północnym stoku góry Krokiew (1378 m n.p.m), na wysokości 1050 m n.p.m).
Obiekt został wybudowany według projektu autorstwa inż. Karola Stryjeńskiego. Uroczyste otwarcie skoczni miało miejsce 22 marca 1925 roku. Ceremonii towarzyszyła rywalizacja skoczków narciarskich.
Aktualnym rekordzistą obiektu w Zakopanem jest Japończyk Yukiya Sato. 25 stycznia 2020 roku uzyskał on odległość 147 metrów. Najdłuższy skok na tym obiekcie oddał natomiast Benjamin Ostvold. 12 marca 2021 roku lądował na 150. metrze.
Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza (HS140) jest największą skocznią w Polsce i posiada homologację FIS. Poniżej najważniejsze parametry tego obiektu.
Punkt konstrukcyjny: 125 m
Wielkość skoczni (HS): 140 m
Długość najazdu: 98,7 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,5 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 3,13 m
Nachylenie zeskoku: 34,3°
Czytaj także:
> Nowy projekt Ewy Bilan-Stoch. "Zaskoczymy was"
> Nokaut na Wielkiej Krokwi. Dwie Polki skakały w finale