Dawid Kubacki znów pofrunął. Komplet Polaków w konkursie

Dawid Kubacki po skoku na odległość 136 metrów zajął 5. miejsce w kwalifikacjach do niedzielnego (18 lutego) konkursu indywidualnego Pucharu Świata w Sapporo. Awans do zmagań o punkty do "generalki" uzyskał komplet Polaków. Zwyciężył Karl Geiger.

Jakub Fordon
Dawid Kubacki Getty Images / Kenta Harada / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
W sobotnim (17 lutego) konkursie indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo do drugiej serii nie awansowała dwójka Polaków, a mianowicie Piotr Żyła i Klemens Murańka (więcej TUTAJ). Szansa na poprawę przyjdzie w niedzielę, bo obaj wywalczyli awans do drugich zmagań o punkty do klasyfikacji generalnej w Sapporo.

Po tym, jak Dawid Kubacki zajął 8. miejsce w sobotę, ma szansę na udany występ także w kolejnym dniu. Swoją zwyżkę formy w Azji potwierdził podczas kwalifikacji do niedzielnego konkursu. Po skoku na odległość 136 metrów uplasował się na 5. lokacie.

W konkursie zobaczymy komplet Biało-Czerwonych, bo awans uzyskali również Aleksander Zniszczoł i Kamil Stoch. Pierwszy z wymienionych skoczków uzyskał 131,5 metra i zajął drugie najwyższe miejsce z Polaków - 20.

31. był Żyła po tym, jak osiągnął 124 metry. Bez szału były próby Stocha oraz Murański, którzy uplasowali się w ostatniej dziesiątce. Na 43. miejscu sklasyfikowano pierwszego z nich (115 m), a drugi zajął 46. lokatę (107 m).

Trzeba przyznać, że podczas kwalifikacji mocno zmienne były warunki atmosferyczne. Wiatr spowodował, że czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skakała z 12. belki startowej, a zmagania rozpoczęły się z 17.

Z czołówki najsłabiej spisał się Marius Lindvik (110 m), który zajął dopiero 45. miejsce. Nie błysnął także Stefan Kraft (126,5 m), bowiem sklasyfikowano go na 9. pozycji. Poradził sobie natomiast Karl Geiger, który z 12. platformy startowej uzyskał 136 metrów i wygrał kwalifikacje.

Przed szansą na kolejne punkty Pucharu Świata stanie legendarny Noriaki Kasai. Niespełna 52-letni Japończyk zanotował jednak słabą próbę (100,5 m), ale zajął 49. miejsce i odda jeszcze przynajmniej jeden skok przed własną publicznością.

Początek niedzielnego konkursu już o godzinie 03:00. Transmisja z zawodów w TVN i Eurosporcie 1, a relacja tekstowa "na żywo" w serwisie WP SportoweFakty.