Duda w Planicy. Tylko zobacz, komu wręczył Złoty Krzyż Zasługi

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Andrzej Duda odznaczył Anze Laniska (x.com/merkacper)
PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Andrzej Duda odznaczył Anze Laniska (x.com/merkacper)
zdjęcie autora artykułu

Andrzej Duda przyjechał w czwartek do Planicy, gdzie rozgrywane są ostatnie konkursy Pucharu Świata w sezonie 2023/2024. W trakcie tej wizyty prezydent RP odznaczył skoczka narciarskiego Anze Laniska.

Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda polecieli z wizytą do Słowenii. Po pobycie w Lublanie prezydent RP udał się do Planicy, gdzie odbywa się ostatni w sezonie 2023/2024 weekend ze skokami narciarskimi w ramach Pucharu Świata. W czwartek miała tutaj miejsca wyjątkowa uroczystość.

Dziennikarz Kacper Merk z Eurosportu poinformował, że prezydent Duda odznaczył Anze Laniska Złotym Krzyżem Zasługi. To odznaczenie państwowe jest nadawane m.in. osobom, które niosą pomoc innym i działają charytatywnie.

Prezydent RP docenił w ten sposób zachowanie Laniska podczas ostatnich tygodni ubiegłorocznego sezonu Pucharu Świata. Dawid Kubacki wycofał się wówczas z rywalizacji, aby być wraz z żoną, która trafiła do szpitala, i tym samym stracił szansę na zakończenie sezonu 2022/2023 na podium.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co za gol! Gdzie był w ogóle bramkarz?

Podczas ceremonii dekoracji w Planicy Lanisek zdecydował się na piękny gest. Wszedł na podium z wizerunkiem Kubackiego. Był tym wyraźnie poruszony, a na jego twarzy pojawiły się łzy. Do tego jak ujawnił później Kubacki, Słoweniec i jego żona wykazali się w tych trudnych chwilach wielką troską o rodzinę Polaka (więcej tutaj).

- To ma ogromne znaczenie edukacyjne dla młodzieży, która marzy o karierze sportowej. Anze Lanisek pokazał, że to nie jest tylko twarda rywalizacja, walka o zwycięstwo, ale to też jest przyjaźń i ludzkie relacje - powiedział prezydent Duda podczas krótkiej ceremonii.

- To są też wartości, które są ważniejsze niż czysto sportowe kwestie. To był piękny przykład, który dał pan Anze Lanisek. Stąd to podziękowanie, bo to bardzo wzruszyło kibiców i pozwoliło zrozumieć istotę przyjaźni między zawodnikami - dodała głowa naszego państwa.

Podczas ceremonii odznaczenia Laniska byli obecni również inni skoczkowie narciarscy. Prezydent Duda wyznał, że "to jest też budowanie przyjaźni pomiędzy Polską i Słowenią, bardzo piękny przykład serdeczności".

Czytaj także: "Wtedy Polacy zaczną się denerwować". Estończyk zdradza plan Trener Estonii o "Lewym". "Dwa słowa mówią same za siebie"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (11)
avatar
wojciech126
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
4
1
Odpowiedz
I tak oto mamy kolejny rozdział z cyklu: "Jak jeszcze można ośmieszyć swój kraj i swoich rodaków?" Jestem w licznym gronie Polaków, którzy liczą dni do końca kadencji tej żałosnej mie Czytaj całość
avatar
A może być lepiej
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Czy szanowny Duda wie aż tyle ,że może bez trybu (czyli zasług) rozrzucać się z orderami dla byle wszystkich? Mam pytanie. Co takiego zrobił dla Polski skoczek słoweński Lanisek, że Duda wręcza Czytaj całość
avatar
Firma Stolarska
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
To jest hańba dla Polski !  
avatar
Kazimierz Huczek
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
No takie kolosalne sukcesy skoczków porównywalne z sukcesami Dudy jak prezydenta to był wprost obowiązek nagrodzić . HA HA HA HA  
avatar
Kuba555
21.03.2024
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
W trakcie wycieczki rezydent RP plus vice rezydentowa ośmieszyli NASZ kraj.