Skoki. Puchar Świata Zakopane 2020: Polacy pokazali moc! Dawid Kubacki najlepszy, Kamil Stoch 2. na II treningu!

Dawid Kubacki poszybował najdalej i zdobył najwięcej punktów w drugiej piątkowej serii treningowej w Zakopanem. Ponownie świetnie spisał się Kamil Stoch.

Piotr Ziemka
Dawid Kubacki Getty Images / Vianney Thibaut / Na zdjęciu: Dawid Kubacki
W pierwszym treningu najlepszy okazał się Kamil Stoch. W drugiej piątkowej serii czterokrotny zwycięzca indywidualnych konkursów Pucharu Świata w Zakopanem wylądował na 135. metrze Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusarza i został liderem z dorobkiem 103,8 punktu. Stocha zdołał wyprzedzić tylko inny reprezentant gospodarzy - Dawid Kubacki. Zwycięzca 68. Turnieju Czterech Skoczni skoczył 137,5 metra i zdobył dziewięć dziesiątych punktu więcej od starszego rodaka.

Ponad 100 punktów wywalczyli jeszcze tylko Stephan Leyhe i Timi Zajc. Czołową dziesiątkę zamknął Piotr Żyła.

W polskiej ekipie trwa rywalizacja o miejsce w składzie na sobotni konkurs drużynowy. Czwarty wśród Polaków był tym razem sklasyfikowany na 39. miejscu Maciej Kot. W piątej dziesiątce znaleźli się Stefan Hula oraz Aleksander Zniszczoł.

59. miejsce zajął Andrzej Stękała. Niżej znaleźli się tylko dwaj Ukraińcy oraz Estończyk. W czołowej pięćdziesiątce zabrakło też Jakuba Wolnego oraz Adama Niżnika.

Dopiero 51. rezultat miał zdobywca Kryształowej Kuli za sezon 2018/2019 Ryoyu Kobayashi. Natomiast 28. lokatę zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Karl Geiger.

29 zawodników ruszało z dwudziestej belki, a 33 - z osiemnastej. Wszyscy mieli wiatr w plecy. Pięciu zawodników otrzymało rekompensatę ponad 20-punktową za warunki. Kubackiemu dodano za wiatr 12,7 punktu, a Stochowi 16,3.

Tego jeszcze nie było! Trzy Polki awansowały do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich

Robin Pedersen zwycięzcą konkursu Pucharu Kontynentalnego, tylko jeden Polak w czołowej trzydziestce

Początek kwalifikacji zaplanowano na godzinę osiemnastą. W eliminacjach o 50 wolnych miejsc w pierwszej serii niedzielnego konkursu będzie rywalizowało 63 skoczków.