Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MŚ w lotach. Szymon Łożyński: Kilku sędziów przeszło samych siebie [OPINIA]

Wielu skoczków przygotowało fantastyczną formę na MŚ w lotach. Nie można tego powiedzieć o sędziach. Od początku sezonu ich noty wzbudzają kontrowersje, ale to co wyprawiali w piątkowym konkursie w Planicy, nie mieści się w głowie.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Michael Hayboeck PAP/EPA / EPA/VID PONIKVAR / Na zdjęciu: Michael Hayboeck
Pierwsza ważna impreza sezonu, walka o medale, a kilku sędziów zachowuje się tak, jakby pierwszy raz wystawiało noty za styl. Po ocenach skoków Austriaka Michaela Hayboecka czy Karla Geigera można było złapać się za głowę.

Po raz kolejny potwierdziło się w skokach, że za daleki skok sędziowie niemal z automatu wystawiają wysokie oceny. Tak było w przypadku pierwszej próby Hayboecka. Austriak poleciał bardzo daleko. Wylądował na 245,5 metra. Zrobił to na dwie nogi i dopiero zamarkował telemark. Dwóch sędziów nie dało się nabrać i dało 16,5 oraz 17 punktów. Trzech kolejnych przyznało noty po 19. Śmiech na sali.

Zobacz skok Michaela Hayboecka:

Kilkadziesiąt minut później równie daleko leci Karl Geiger. Ląduje na 241. metrze. W jego locie trudno do czegokolwiek się doczepić. Dobrze podchodzi do lądowania, tylko lekko się zachwiał. Zasłużył na co najmniej 18, 18,5. Dostał dwie takie noty, trzech kolejnych sędziów przyznało 16,5, 17, 17,5. Trudno to wytłumaczyć.

Niestety takie wpadki są na porządku dziennym w Pucharze Świata. Na MŚ w lotach sędziowie powinni jednak wziąć się w garść i z jeszcze większą uwagą podchodzić do lądowania zawodników. Odległość ani nazwisko nie powinno mieć żadnego znaczenia. Oceny wystawia się za styl i z tego trzeba rozliczać skoczków.

W piątek noty nie miały jeszcze decydującego wpływu. Liczyła się przede wszystkim odległość i przeliczniki za wiatr. Różnice w czołówce są jednak niewielkie. Czwartego Hayboecka dzieli od prowadzącego Geigera niecałe 10 punktów. Na skoczni do lotów to tyle co nic. Dlatego sędziowie muszą wziąć się w garść. W sobotę od ich not może wiele zależeć. Takie ocenianie stylu jak w piątek nie może mieć miejsca na mistrzostwach świata.

Trzeba jednak dodać, że oceny sędziów nie miały większego wpływu na miejsca zajmowane przez Polaków. W przypadku Biało-Czerwonych zabrakło po prostu odległości. Kilka lat temu 7. miejsce Żyły, 8. Stocha, 10. Stękały i 12. Kubackiego przyjęlibyśmy z radością. Teraz mamy duży niedosyt.

W piątek Polacy wyskakali się w fenomenalnej serii próbnej. Potem zabrakło już błysku. W sobotę jest jednak nowy dzień. Straty do medalu są duże, ale wciąż wszystko jest jeszcze możliwe. To jest skocznia do lotów. Tutaj w jednym skoku można wszystko wygrać i w jednym wszystko stracić. Dlatego z nadziejami siadamy w sobotę przed telewizorami i kibicujemy Biało-Czerwonym. A jeśli nawet nie wyjdzie, to jest jeszcze niedziela i drużynówka, gdzie brak medalu dla Polaków trudno sobie wyobrazić...

Szymon Łożyński

Czytaj także:
Wielki powrót w polskich skokach
Niespodziewany lider na półmetku. Polacy oddalili się od medalu

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot analizuje formę syna. "Jestem w kropce"


Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!
Zgadzasz się, że w 1. serii Hayboeck dostał za wysokie, a Geiger za niskie noty?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17)
 • steffen Zgłoś komentarz
  Sędziów od stylu jest pięciu, a "kilku z nich" przeszło samych siebie. Ilu to jest "kilku" z pięciu?
  • midab Zgłoś komentarz
   Przede wszystkim sędziowie powinni mieć podgląd + możliwość odtworzenia tego co rejestrują kamery telewizyjne. A tak oglądają lądowanie z odległości ok.200 m i do tego widzą skoczka
   Czytaj całość
   z tyłu a nie z boku.
   • dopowiadacz Zgłoś komentarz
    A ja uważam , że jeżeli skoczek skoczył daleko i wylądował bez upadku , to skoczył w dobrym stylu . Wobec tego skoczkom wzwyż powinno się odejmować po kilka centymetrów bo skaczą
    Czytaj całość
    tyłem do poprzeczki , a to nieładnie .
    • dopowiadacz Zgłoś komentarz
     Jeżeli skoczek skoczył daleko i wylądował bez upadku , to oznacza , że skoczył w dobrym stylu . W skokach wzwyż powszechny styl to flop , ale czy to dobry styl , tyłem do poprzeczki ?
     • Witalis Zgłoś komentarz
      Jakie kontrowersje?? Zawyżają SWOIM. Wstyd owszem, ale dla PZN i prezesa Tajnera, że w imprezie rangi MŚ nie ma polskich sędziów.
      • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
       I ten lament trwać będzie do następnego sędziowskiego obciachu (czyli już wkrótce). Dlatego noty za styl w sporcie wymiernym są nie do obrony.
       • mar-bor Zgłoś komentarz
        Głupkowaty sport. Czy to konkurs piękności, że jakieś noty wystawiają ? Może w piłce noty wprowadzić. Za gola główką razy dwa, za przewrotką razy trzy, a za rykoszet pół gola :)
        • kraczkowa Zgłoś komentarz
         Noty są nie tylko za telemark, ale także za odjazd.
         • Tomas14 Zgłoś komentarz
          Moim zdaniem dawno już powinno się odejść od not za styl. Preferowane są dalekie skoki i najczęściej noty są wówczas zawyżane, natomiast gdy ktoś skoczy na granicy rozmiaru skoczni i
          Czytaj całość
          zrobi to idealnie to i tak 18 pkt to max. Najlepsze rozwiązanie jest takie aby za lądowanie podparte były odejmowane np. metry.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×