Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Oberstdorf 2021. Zaskakująca decyzja trenerów kadry ws. Stocha, Kubackiego i Żyły. Adam Małysz wyjaśnia

Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nie skakali w czwartek na normalnej skoczni w Oberstdorfie. Jak wyjaśnił Adam Małysz, trenerzy polskiej kadry uznali, że nasi liderzy bardziej od treningowych prób potrzebują regeneracji.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Na zdjęciu od lewej: Kamil Stoch i Adam Małysz Getty Images / Artur Widak / Na zdjęciu od lewej: Kamil Stoch i Adam Małysz

Z Oberstdorfu - Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty

W środę, pierwszego dnia treningów przed konkursem mistrzostw świata na obiekcie K95, każdy z sześciu reprezentantów Polski oddał dwa skoki. W czwartek, ku zaskoczeniu obecnych w Oberstdorfie polskich dziennikarzy, Stoch, Kubacki i Żyła w ogóle nie przyjechali na skocznię.

- Trenerzy podjęli taką decyzję ze względu na to, że w ostatnim czasie sporo było podróży - wyjaśnił dyrektor PZN ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej Adam Małysz. - Rumunia, szybki powrót, wyjazd do Oberstdorfu, dosyć długa, prawie dwunastogodzinna podróż samochodami. Michal Doleżal i jego sztab uznali, że dwa skoki pierwszego dnia treningów i dwa w piątek, w dniu kwalifikacji, wystarczą. W sobotę będzie jeszcze seria próbna, potem konkurs, więc tego skakania jest sporo. A mamy już taką część sezonu, że potrzeba jak najwięcej regeneracji - podkreślił były znakomity skoczek.

Małysz zdradził, że nasi najlepsi zawodnicy nie protestowali. Dał do zrozumienia, że nawet jeśli rwą się do skoków, powinni być bardzo cierpliwi i myśleć o właściwym rozłożeniu energii na całe mistrzostwa. - Myślę, że Kamil, Dawid i Piotrek mają tę cierpliwość i wiedzą, co mają robić w zawodach. To co mieli wytrenować, już wytrenowali. Tutaj nic się już nie poprawi, tu trzeba po prostu dobrze skakać. Jeśli do poprawki są tylko małe rzeczy, można odpuścić i postawić na regenerację.

ZOBACZ WIDEO: Skoki narciarskie. Poważny problem organizatorów MŚ. Atak wiosny w Oberstdorfie

Czterokrotny medalista igrzysk olimpijskich nieco bardziej szczegółowo mówił tylko o tych próbach, które w Oberstdorfie oddał już Kamil Stoch. W środowych treningach lider polskiej kadry zajął 14. i 6. miejsce. - Brakowało mu troszkę szczęścia, a trochę timingu i wyświeżenia. Stąd decyzja, żeby w czwartek postawić na świeżość - stwierdził Małysz.

Sam Stoch mówił o swoich próbach, że było w nich bardzo dużo kontroli, a bardzo mało luzu i finezji. Zdaniem Małysza złapanie luzu na danej skoczni nie zawsze wiąże się z dużą liczbą oddanych na niej skoków. - Często bywa na odwrót. Czasem lepiej zaufać trenerowi i odpuścić. Musicie też zrozumieć, że mamy coraz starszych zawodników, którzy potrzebują więcej przerwy. Latem i jesienią ciężko trenują, w zimie powinni nieco częściej odpuszczać i się regenerować. Taka przerwa, poukładanie sobie pewnych rzeczy w głowie, może z dnia na dzień dać świetne efekty - przekonywał.

W piątek w Oberstdorfie odbędą się kwalifikacje, poprzedzone serią próbną. W obu rundach na pewno zobaczymy pięciu polskich zawodników - Stocha, Kubackiego, Żyłę, Andrzeja Stękałę oraz Klemensa Murańkę. Początek kwalifikacji o godzinie 20:30.

Czytaj także:
Adam Małysz opowiedział wstrząsającą historię. "O niczym innym nie myślałem, tylko o tym gościu"
Oberstdorf 2021. Austriacy złożyli protest po konkursie kobiet. "Nieuzasadniona decyzja"

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×