LGP. Bez Stocha też można! Jakub Wolny najlepszy w Wiśle, Dawid Kubacki trzeci!

Jakub Wolny triumfował w inauguracyjnych zawodach Letniego Grand Prix w Wiśle! Polak w drugiej serii zaatakował pierwsze miejsce, a na podium stanął także Dawid Kubacki.

PS
Jakub Wolny PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Jakub Wolny
Weekend Letniego Grand Prix w Wiśle rozpoczął się dla Polaków w najlepszy możliwy sposób. Biało-Czerwoni - z Kamilem Stochem na czele - zdominowali treningi, a Stoch nie miał sobie równych w kwalifikacjach. Niestety w sobotę dotarły niepokojące informacje - trzykrotny mistrz olimpijski ze względów zdrowotnych musiał wycofać się z rywalizacji (WIĘCEJ).

Nie oznaczało to jednak końca szans Polaków na sukces, bo już w serii próbnej Dawid Kubacki potwierdził wysoką formę, uzyskując najwyższą notę w całej stawce. Bardzo dobrze skakał także Jakub Wolny i z nim również mogliśmy wiązać duże nadzieje.

Tymczasem w pierwszej serii konkursowej odpalił Jan Hoerl. Reprezentant Austrii skoczył 130,5 metra i o 2,2 punktu wyprzedzał Markusa Eisenbichlera. Wolny z niższej belki uzyskał 123,5 metra i to wystarczyło, aby zajmował trzecie miejsce. Kubacki również zgłosił się do walki o czołowe lokaty - na półmetku był piąty (122,5 metra).

Aż pięciu Biało-Czerwonych sklasyfikowanych zostało w drugiej dziesiątce - Piotr Żyła (122 metry), Aleksander Zniszczoł (123,5 metra), Andrzej Stękała (118,5 metra), Stefan Hula (121 metrów) i Maciej Kot (również 121 metrów). Do finałowej rundy awansował także Paweł Wąsek (120,5 metra).

Ta sztuka nie udała się natomiast Jarosławowi Krzakowi (111 metrów), Tomaszowi Pilchowi (112 metrów), a Klemens Murańka został zdyskwalifikowany.

W drugiej serii Wolny zaatakował pierwsze miejsce i zrobił to znakomicie. Skok na 126,5 metrów pozwolił mu odnieść zwycięstwo w Wiśle - pierwsze w karierze w zawodach LGP. Hoerl spadł na drugą lokatę (125 metrów), tracąc do Polaka tylko 0,4 punktu. Na podium stanął także Kubacki - 127 metrów w finale.

Żyła sklasyfikowany został na 13. miejscu (125 metrów w finale), Hula był 15. (122 metry), Wąsek 17. (117,5 metra), a Zniszczoł 20. (117 metrów). W trzeciej dziesiątce znalazł się Kot (117 m) i Stękała (114,5 m).

W niedzielę odbędzie się drugi konkurs Letniego Grand Prix w Wiśle.