KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kibice powinni być wpuszczeni na Puchar Świata w Zakopanem? Wirusolog postawił sprawę jasno

Przed nami weekend z Pucharem Świata w Zakopanem. W przeciwieństwie do ostatnich konkursów w Niemczech i Austrii na trybuny zostaną wpuszczeni kibice. Czy to dobra decyzja? Jeden z wirusologów ma wątpliwości.

Dawid Franek
Dawid Franek
Jakub Wolny PAP/EPA / PHILIPP GUELLAND / Na zdjęciu: Jakub Wolny
Wielka Krokiew w Zakopanem oficjalnie może pomieścić 25 tys. kibiców. Jeśli chodzi o obowiązujące w Polsce przepisy, to na wydarzeniach sportowych limit kibiców został ograniczony do 30 procent pojemności obiektu. Ograniczenie nie dotyczy osób zaszczepionych. Tym samym na widownię może wejść około 9 tys. osób niezaszczepionych. Organizatorzy poprosili jednak kibiców o zaznaczenie klauzuli dotyczącej zaszczepienia przeciwko COVID-19 podczas kupna biletów.

Obecnie jednak rozwija się nowy wariant koronawirusa - Omikron. W Austrii, mimo wcześniejszych zapowiedzi o wpuszczeniu kilku tysięcy kibiców, ostatecznie tego nie zrobiono. Na konkursach w Niemczech również nie było widowni. W Zakopanem będzie jednak inaczej, lecz dr. hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog nie zgadza się z decyzją organizatorów.

- Patrząc na to, jaka jest obecna sytuacja epidemiologiczna, to moim zdaniem należałoby zorganizować zawody w Zakopanem bez udziału kibiców. Przemawia także za tym niski procent szczepień wśród Polaków - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty.

ZOBACZ WIDEO: Trener polskich skoczków do zwolnienia? Tajner tłumaczy sytuację Doleżala
Teoretycznie na trybuny powinny wejść tylko osoby zaszczepione, lecz to nie przekonuje naszego rozmówcy. - W Polsce nie ma żadnych przepisów, które umożliwiałyby sprawdzenie certyfikatów covidowych, więc tym bardziej trybuny należałoby zamknąć - dodaje Dzieciątkowski.

Organizatorzy Pucharu Świata zmagają się z pewnym paradoksem, ale ostatecznie potwierdza się fakt, o którym mówi dr. hab. Tomasz Dzieciątkowski. Wyjaśnił to kilka dni temu na łamach naszego portalu Wojciech Gumny, dyrektor Pucharu Świata w Zakopanem.

- Mam przed sobą dwa pisma z państwowych urzędów, które się wzajemnie wykluczają. Na jednym otrzymałem zgodę na imprezę masową tylko pod warunkiem sprawdzania certyfikatów zaszczepienia, a w drugim piśmie dostałem informację, że w certyfikatach są tzw. dane wrażliwe i nie mogę ich sprawdzać - zdradził Gumny.

Ostatecznie zdecydowano, że przy bramach bocznych, którymi kibice będą wchodzić na skocznię (sektory A, B, C i D) pokazanie certyfikatu zaszczepienia nie będzie obowiązkiem.

Inaczej wygląda sytuacja przy bramie głównej, gdzie będzie należało pokazać certyfikat zaszczepienia. Tym wejściem na skocznie wchodzą działacze, dziennikarze, rodziny skoczków (do tzw. trybuny FIS Family). Tą bramą na obiekt przedostają się także skoczkowie oraz sztaby szkoleniowe.

Na Wielkiej Krokwi rywalizacja rozpocznie się od piątkowych treningów i kwalifikacji. Na sobotę zaplanowano drużynówkę, a na niedzielę zmagania indywidualne. Transmisje w TVP 1, Eurosporcie 1 oraz na WP Pilot.

Program Pucharu Świata w Zakopanem:

piątek (14.01.2022)
15:30 - oficjalny trening (2 serie)
18:00 - kwalifikacje
sobota (15.01.2022)
15:00 - seria próbna
16:00 - konkurs drużynowy
niedziela (16.01.2022)
15:00 - seria próbna
16:00 - konkurs indywidualny

Czytaj także:
Paradoks przed Pucharem Świata w Zakopanem. Tak organizatorzy wybrnęli z trudnej sytuacji
Walter Hofer wydał książkę o romansach. Żona Stocha pisze o bezprawiu

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • kert Zgłoś komentarz
  Dodam że przyjaźń i współpraca oraz dopuszczanie różnych alternatywnych działań będzie sprzyjać rozwojowi cywilizacji i dobru społeczeństw a przyjmowanie dogmatów że np. tylko
  Czytaj całość
  eksperymentalna szczepionka jest jedyną alternatywą czy dany ustrój jest najlepszy / komunizm , faszyzm itp. / do niczego dobrego nie prowadzą . Próbujmy wszystkiego by znaleźć właściwą drogę .
  • kert Zgłoś komentarz
   Akurat Dzieciatkwski , Simon czy Horban reprezentują interesy koncernów . Niezależni wirusolodzy chociaż uważają że chociaż omikron jest groźniejszy od kataru to uważają ze
   Czytaj całość
   najlepiej zdobyć odporność przechorowując go . Oczywiście ich przeciwnicy będą radzić szczepienia mimo że nie ma szczepionek o znanych skutkach długoterminowych .
   • krzysiek Zgłoś komentarz
    a gdzie opinia pozostałych wirusologów
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×