Garri Kasparow znów będzie elektryzował kibiców. "Może nawet zająć miejsce na podium"

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / PAP/CAF-EPA Stan Honda / Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1997 r.
PAP / PAP/CAF-EPA Stan Honda / Garri Kasparow podczas meczu z Deep Blue w 1997 r.
zdjęcie autora artykułu

Po 12-letniej nieobecności Garri Kasparow znów wystąpi w turnieju szachowym, a jego rywalami będą gracze, którzy do niedawna czcili go, jak "szachowego boga".

W tym artykule dowiesz się o:

Garri Kasparow zdominował tę dyscyplinę w latach 1985-2000, a od czasu wycofania się z turnieju w hiszpańskim Linares w 2005 roku, zawiesił karierę.

Był najmłodszym mistrzem świata, tytuł ten uzyskał w wieku 22 lat. Teraz ma 54 lata i będzie najstarszym spośród 10 graczy w turnieju, który rozpocznie się w poniedziałek. - Zobaczymy czy jeszcze pamiętam, jak się w to gra. Jeżeli mi się nie uda, to będę mógł wtedy ogłosić przejście na emeryturę - zapytał retorycznie.

Odkąd przestał grać zawodowo w szachy, występował w meczach pokazowych. Zajął się jednak polityką, był opozycjonistą wobec Władimira Putina, napisał nawet książkę na ten temat. Na stałe nie osiedlił się jednak w Rosji, ale w Nowym Jorku.

Amerykański szachista Alejandro Ramirez w rozmowie z agencją AFP wyjaśnił, że szachy są naprawdę popularne. Ludzie latają po całym świecie, żeby móc podpatrywać najlepszych w tej dyscyplinie. Kasparow na tyle zdominował rozgrywki, że stał się wręcz ikoną, a młodsze pokolenie jest nim zafascynowane. - Jego wkład w teorię szachów i zrozumienie gry, cały czas się pogłębia - wyjaśnił Ramirez, który trenuje drużynę szachową na Uniwersytecie w Saint Louis.

ZOBACZ WIDEO Artur Siódmiak wielkim fanem żużla (WIDEO)

- Wygląda na to, że zawyżę średnią wieku - żartował Kasparow. Turniej w St. Louis może być dla niego trudniejszy ze względu na to, że ma on szybki format. Nie wchodzą więc w rachubę wielogodzinne pojedynki. W imprezie nie wystąpi aktualnie najlepszy zawodnik, czyli Norweg Magnus Carlsen.

- Spodziewam się, że powalczy o czołowe miejsca, ale zdziwię się jeśli zwycieży w całym turnieju - przyznał Ramirez.

Podobnego zdania jest Sylvain Ravot. - Jego czucie gry, pasja zwycięstwa i doświadczenie powinny mu pomóc, może uplasować się na podium, nawet jeśli format okaże się dla niego trudny - przyznała. - To tak, jakby Pete Sampras wrócił do tenisa, tak można porównać powrót Kasparowa.

Kasparow urodził się w azerskim Baku. Jego matka to Ormianka, a ojciec był żydowskiego pochodzenia. Przed laty Kasparowa opisywano jako potwora ze 100 oczami, który widzi wszystko.

Źródło artykułu:
Czy Garri Kasparow uplasuje się na podium turnieju w St. Louis?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)