Do zawodów w katarskiej stolicy zakwalifikowało się pięcioro Polaków: poza wymienionymi także Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn i Zuzanna Wielgos. W nieodległych czasach składy kobiecej i męskiej reprezentacji ustalali trenerzy, ale to się zmieniło. Decydujący jest rankingu międzynarodowej federacji.
Najwyżej z Biało-Czerwonych plasuje się 18-letni Miłosz Redzimski (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki) - na 43. pozycji. Po debiucie olimpijskim w Paryżu, w tym roku po raz pierwszy zagrał w innych prestiżowych imprezach, jak TOP 16 w Szwajcarii i Puchar Świata w Makau. Niezła lokata na liście światowej otwiera wiele furtek. Mistrz Polski w singlu może występować w największych zawodach rankingowych, np. rangi Champions i Smash. To z kolei ma przełożenie na kolejne zdobywane punkty i coraz wyższe premie finansowe.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Znalazła miłość. Córka gwiazdy sportu jest szczęśliwa
- Losowanie może być dobre lub bardzo dobre, więc tak oceniam drabinkę naszych tenisistów stołowych - mówi Tomasz Redzimski, trener kadry narodowej, prywatnie ojciec Miłosza. W 1/64 finału jego syn wylosował Japończyka Maharu Yoshimurę, a Samuel Kulczycki (Dekorglass Działdowo) – Nigeryjczyka Matthew Kutiego. W przypadku zwycięstw, na drodze Polaków mogą stanąć, Redzimskiego: Austriak Robert Gardos/Belg Cedric Nuytinck i Szwed Anton Kallberg, Kulczyckiego: Niemiec Patrick Franziska, Szwed Mattias Falck/Koreańczyk Cho Daeseong, a także Tajwańczyk Lin Yun-Ju.
Wygrywanie z faworytami jest możliwe, co udowodnił pod koniec 2021 roku Jakub Dyjas. W drugiej rundzie wyeliminował rozstawionego z „dwójką” Japończyka Tomokazu Harimoto. Miłosz Redzimski i Samuel Kulczycki z pingpongowymi gwiazdami tej wielkości mogą zagrać później – odpowiednio – w 1/8 finału z „jedynką” Lin Shidongiem, a drugi z Polaków w ćwierćfinale z Lin Gaoyuanem lub Wang Chuqinem (nr 2). Wszyscy są Chińczykami i kandydatami do tytułu mistrza globu.
W grze pojedynczej kobiet Natalia Bajor (Enea Siarkopol Tarnobrzeg) spotka się z niżej notowaną Singapurką Ser Lin Qian, a drugą przeciwniczką może być dużo groźniejsza Sreeja Akula z Indii. Szczęścia nie miała Katarzyna Węgrzyn (Uniwersytet Ekonomiczny AZS Wrocław), która trafiła na Rumunkę Bernadette Szocs, najlepszą Europejkę (13. miejsce) w światowym zestawieniu; Polka jest 140.
Swoich przedstawicieli mamy w deblu i mikście. W 1/32 finału byli młodzieżowi mistrzostwie kontynentu Samuel Kulczycki i Zuzanna Wielgos (PGE Fibrain AZS Politechnika Rzeszów) zagrają z Kanadyjczykami Edwardem Ly i Natalie Chan. Jeśli podopieczni trenerów Tomasza Redzimskiego i Marcina Kusińskiego wygrają dwa pojedynki, o ćwierćfinał powalczą zapewne z Koreańczykami Lim Joonghonem i Shin Yubin.
W deblu wystąpią brązowe medalistki ubiegłorocznych ME w Linzu, Natalia Bajor i Słowaczka Tatiana Kukulkova. Ich rywalki to Nigeryjki Kabirat Ayoola i Ajoke Ojomu. Znacznie większym wyzwaniem byłby mecz drugiej rundy z Koreankami Kim Nayeong i Lee Eunhye.
- Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata, dodatkowo do głównej drabinki trafili: Zuzanna Wielgos w singlu oraz deblu z Katarzyną Węgrzyn oraz Samuel Kulczycki i Miłosz Redzimski w deblu. To tzw. wakaty, zajęli miejsca osób wycofanych. Wszyscy zagrają z przeciwnikami rozstawionymi z dwójkami - mówi Stefan Dryszel, były dyrektor sportowy PZTS.
Przed wylotem do Azji, Miłosz Redzimski i Samuel Kulczycki trenowali w Porto z Portugalczykami i Argentyńczykami oraz Grodzisku Mazowieckim, a Natalia Bajor i Katarzyna Węgrzyn w Drzonkowie. Z kolei Zuzanna Wielgos zagrała w młodzieżowych (U-21) ME w Bratysławie, gdzie zdobyła brąz w duecie z Anną Brzyską. Z udziału w tym turnieju zrezygnował Miłosz Redzimski, który miał szansę na trzecie złoto z rzędu w singlu.
Program meczów:
17 maja:
9:00 mikst 1/32 finału Samuel Kulczycki/Zuzanna Wielgos - Edward Ly/Natalie Chan (Kanada)
9:40 singiel 1/64 finału Natalia Bajor – Ser Lin Qian (Singapur)
10:20 singiel 1/64 finału Miłosz Redzimski - Maharu Yoshimura (Japonia)
16:50 singiel 1/64 finału Katarzyna Węgrzyn - Bernadette Szocs (Rumunia)
18 maja:
9:40 singiel 1/64 finału Zuzanna Wielgos - Wang Manyu (Chiny)
11:40 debel 1/32 finału Samuel Kulczycki/Miłosz Redzimski – Hiroto Shinozuka/Shunsuke Togami (Japonia)
16:10 singiel 1/64 finału Samuel Kulczycki - Matthew Kuti (Nigeria)
18:10 debel 1/32 finału Natalia Bajor/Tatiana Kukulkova (Słowacja) – Kabirat Ayoola/Ajoke Ojomu (Nigeria)
18:10 debel 1/32 finału Katarzyna Węgrzyn/Zuzanna Wielgos – Wang Manyu/Kuai Man (Chiny)