Kiepskie otwarcie mistrzyni z 2018 roku. Efektowny awans najwyżej notowanej Hiszpanki

Simona Halep nie zachwyciła na otwarcie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2022. Rumuńska tenisistka straciła seta w spotkaniu z Niemką Nastasją Schunk. Efektownie turniej rozpoczęła Hiszpanka Paula Badosa.

Simona Halep PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Simona Halep
Simona Halep (WTA 19) po raz 12. pojawiła się na starcie Rolanda Garrosa. W 2018 roku zdobyła w Paryżu tytuł. W ubiegłym sezonie zabrakło jej w turnieju z powodu kontuzji łydki. W I rundzie po raz ostatni odpadła dziewięć lat temu. We wtorek nie zachwyciła, ale pokonała 6:4, 1:6, 6:1 Nastasję Schunk (WTA 165).

W pierwszym secie Halep wróciła ze stanu 0:3. W drugim gra kompletnie się jej nie układała i jedynego gema zdobyła przy 0:5. Na otwarcie trzeciej partii Rumunce groziła strata podania, ale uratowała się po obronie dwóch break pointów. To dodało jej skrzydeł. Zaliczyła dwa przełamania i odskoczyła na 5:0. Przy 5:1 asem wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym godzinę i 48 minut meczu Halep zaserwowała pięć asów i zgarnęła 33 z 47 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zanotowano jej 19 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Schunk miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 37 pomyłek. Rumunka odparła dziewięć z 13 break pointów i spożytkowała pięć z 10 szans na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z Chinką Qinwen Zheng.

Paula Badosa (WTA 4) rozbiła 6:2, 6:0 Fionę Ferro (WTA 130). W ciągu 54 minut Hiszpanka zdobyła 26 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Posłała 25 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Francuzce naliczono sześć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Jessica Pegula (WTA 11) wygrała 6:2, 6:4 z Qiang Wang (WTA 129). Końcówka była bardzo emocjonująca. Amerykanka prowadziła 6:2, 5:1, by stracić trzy kolejne gemy. Wykorzystała dopiero 10. piłkę meczową. W ciągu godziny i 40 minut uzyskała sześć przełamań. Wywalczyła 22 z 31 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Madison Keys (WTA 22) zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:4 Annę Kalinską (WTA 86). W trzecim secie Amerykanka wróciła ze stanu 1:3. W trwającym dwie godziny i 13 minut meczu oddała podanie sześć razy, a uzyskała siedem przełamań. Camila Giorgi (WTA 30) wygrała 3:6, 6:2, 6:2 z Shuai Zhang (WTA 41). Włoszka wykorzystała osiem z 12 break pointów.

Irina-Camelia Begu (WTA 63) zwyciężyła 4:6, 6:1, 7:6(5) Jasmine Paolini (WTA 55). W pierwszym secie Rumunka roztrwoniła prowadzenie 4:2 (miała też break pointa na 5:2). W trzecim od 3:0 straciła pięć gemów z rzędu. Ostatecznie rozstrzygający był tie break grany do 10 punktów. W nim również zwrotów akcji nie brakowało. Begu z 1-3 wyszła na 5-3, a po chwili był remis 5-5. Od tego momentu Rumunka zdobyła pięć kolejnych punktów. Mecz trwał dwie godziny i pięć minut.

Niezwykłe rzeczy działy się w meczu Kai Juvan (WTA 68) z Oksaną Selechmetową (WTA 196). W pierwszym secie Słowenka prowadziła 3:0, ale rywalka odrobiła straty. Przy 4:5, 0-40 Juvan obroniła trzy piłki setowe i zdobyła trzy kolejne gemy. W drugiej partii dokonała niewiarygodnego wyczynu. Odrodziła się ze stanu 0:5. W tie breaku od 1-3 zgarnęła sześć z siedmiu następnych punktów i wygrała cały mecz 7:5, 7:6(4).