Duńska rewelacja. Finalista Rolanda Garrosa za burtą!

Stefanos Tsitsipas nie powtórzy ubiegłorocznego wyniku na kortach Rolanda Garrosa. W poniedziałkowym pojedynku IV rundy międzynarodowych mistrzostw Francji Grek przegrał z rewelacyjnym Duńczykiem Holgerem Rune.

Rafał Smoliński
Holger Rune PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Holger Rune
Zaledwie 19-letni Holger Rune (ATP 40) pisze historię. W poniedziałek stoczył czterosetowy bój ze Stefanosem Tsitsipasem (ATP 4) i po zwycięstwie 7:5, 3:6, 6:3, 6:4 awansował do ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Został wobec tego pierwszym Duńczykiem, który dotarł do tej fazy międzynarodowych mistrzostw Francji.

Tym samym w środowym ćwierćfinale paryskiego turnieju odbędą się derby Skandynawii. Przeciwnikiem Rune będzie bowiem Norweg Casper Ruud, który w poniedziałek wyeliminował Huberta Hurkacza.

- Czuję się teraz niesamowicie. Byłem bardzo zdenerwowany w końcowej fazie spotkania, ale publiczność mocno mnie wspierała przez cały mecz, przez cały turniej. Jestem bardzo wdzięczny i cieszę się, że mogłem zagrać na tym korcie - powiedział po zakończeniu pojedynku Rune (cytat za ATP), pierwszy duński ćwierćfinalista w Wielkim Szlemie w Erze Open.

To był znakomity mecz w wykonaniu Duńczyka. Pochodzący z Gentofte tenisista nie miał łatwego zadania. Finalista Rolanda Garrosa 2021 postawił mu trudne warunki. W pierwszym secie Tsitsipas prowadził z przewagą przełamania, ale stracił serwis i zrobiło się po 3. Przy stanie 5:5 Rune przepuścił jeszcze jeden atak i wywalczył decydującego breaka. W 12. gemie odparł trzy break pointy i zakończył seta.

W drugiej partii obaj panowie mieli swoje szanse. Najpierw ateńczyk uniknął przełamania w trzecim gemie, wracając ze stanu 0-40. Potem czwarty tenisista świata sam wkroczył do akcji. W ósmym gemie wykorzystał moment słabości rywala. Zdobył przełamanie, a następnie natychmiast zamknął drugą partię.

Niepowodzenie w poprzedniej części spotkania zachęciło Rune do lepszej gry w trzeciej odsłonie. Duńczyk wyraźnie się poprawił. Coraz lepiej poruszał się po korcie i nie musiał bronić żadnego break pointa. W szóstym gemie łatwo przełamał podanie Tsitsipasa i pewnie zamknął seta. Natomiast w czwartej odsłonie Rune postarał się o dwa przełamania i wyszedł na 5:2. Wtedy pojawiły się problemy z zakończeniem pojedynku, co skutkowało odrobieniem części strat przez Greka. W 10. gemie młody tenisista obronił trzy break pointy, zanim wykorzystał pierwszą piłkę meczową.

W trwającym trzy godziny meczu Rune miał cztery asy, cztery podwójne błędy, skończył 54 piłki i popełnił 38 niewymuszonych błędów. Tsitsipas posłał osiem asów i miał pięć podwójnych błędów. Ponadto zanotował 41 wygrywających uderzeń i 33 pomyłki.