Polki walczyły o III rundę Wimbledonu. Jest jedna niespodzianka

Weronika Ewald i Olivia Lincer przystąpiły w poniedziałek do walki w II rundzie juniorskiej edycji wielkoszlemowego Wimbledonu 2022. Polki miały trudne zadanie, ale jednej z nich udało się odnieść zwycięstwo.

Rafał Smoliński
Weronika Ewald Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Weronika Ewald
W I rundzie Weronika Ewald i Olivia Lincer wygrały swoje mecze, ale w poniedziałek poprzeczka powędrowała dużo wyżej. Na drodze Polek stanęły bowiem rozstawione tenisistki.

Szczególne trudne zadanie miała 16-letnia Ewald. Zmierzyła się z Nikolą Bartunkovą, która została rozstawiona z trzecim numerem. Czeszka to rówieśnica naszej reprezentantki, ale na swoim koncie ma już finały imprez rangi ITF World Tennis Tour.

Bartunkova jest klasyfikowana w rankingu WTA na 352. pozycji. To ona była faworytką poniedziałkowego pojedynku i wywiązała się ze swojej roli. Po 76 minutach tenisistka naszych południowych sąsiadów zwyciężyła 7:5, 6:1.

Na początku premierowej odsłony obie panie miały swoje szanse, ale to Ewald dała się przełamać dwukrotnie i przegrywała 0:3. Polka walczyła jednak ambitnie i szybko udało się jej odrobić stratę jednego breaka. W 10. gemie przełamała podającą po seta przeciwniczkę i wyrównała na po 5. Nie poszła jednak za ciosem. Dwa gemy z rzędu wygrała Bartunkova, która zamknęła premierową odsłonę. W drugim secie Czeszka nie dała się już zaskoczyć. Zdobyła trzy przełamania i zwieńczyła pojedynek.

Z kolei rywalką Lincer w II rundzie była oznaczona 11. numerem Johanne Svendsen. Po 101 minutach dwusetowego boju Polka zdołała pokonać Dunkę 7:6(0), 7:5. W pierwszym secie Lincer przegrywała już 3:5, lecz wygrała trzy kolejne gemy. Potem nie dała żadnych szans rywalce w tie breaku. Emocje były także w drugiej odsłonie. W niej nasza reprezentantka dwukrotnie wypuściła przewagę przełamania. Zdobyła jednak kluczowego breaka przy stanie po 5, a po zmianie stron wykorzystała pierwszą piłkę meczową.

Lincer, która tenisowo dorasta w USA, ale od tego roku gra pod polską flagą w turniejach ITF, awansowała do III rundy juniorskiego Wimbledonu 2022. Jej przeciwniczką będzie oznaczona piątym numerem Kanadyjka Victoria Mboko.

W poniedziałek rozegrano również mecze I rundy debla z udziałem reprezentantów Polski. Do 1/8 finału awansowali oznaczeni szóstym numerem Olaf Pieczkowski i Czech Jakub Mensik, którzy pokonali japoński duet Lennon Roark Jones i Hayato Matsuoka 6:4, 6:4. Ich kolejnymi przeciwnikami będą Szwajcarzy Dylan Dietrich i Kilian Feldbausch.

Pozostali polscy juniorzy bez powodzenia startowali w turnieju gry podwójnej. Martyn Pawelski i partnerujący mu Słowak Peter Nad przegrali ze Szwajcarem Miką Brunoldem i Amerykaninem Nicholasem Godsickiem 4:6, 4:6. Natomiast Borys Zgoła i Chorwat Matej Dodig ulegli wyraźnie rozstawionej z piątym numerem francuskiej parze Gabriel Debru i Paul Inchauspe 1:6, 2:6.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty
poniedziałek, 4 lipca

II runda gry pojedynczej juniorek:

Olivia Lincer (Polska) - Johanne Svendsen (Dania, 11) 7:6(0), 7:5
Nikola Bartunkova (Czechy, 3) - Weronika Ewald (Polska, Q) 7:5, 6:1

I runda gry podwójnej juniorów:

Olaf Pieczkowski (Polska, 6) / Jakub Mensik (Czechy, 6) - Lennon Roark Jones (Japonia) / Hayato Matsuoka (Japonia) 6:4, 6:4

Mika Brunold (Szwajcaria) / Nicholas Godsick (USA) - Martyn Pawelski (Polska) / Peter Nad (Słowacja) 6:4, 6:4

Gabriel Debru (Francja, 5) / Paul Inchauspe (Francja, 5) - Borys Zgoła (Polska) / Matej Dodig (Chorwacja) 6:1, 6:2

Iga Świątek wspiera Ukrainę. Będzie hitowy mecz!

Czy Olivia Lincer awansuje do ćwierćfinału?