Trwa finałowa niemoc Katarzyny Piter. A było tak blisko!

Katarzyna Piter i partnerująca jej Kimberley Zimmermann wystąpiły w niedzielnym finale debla zawodów WTA 250 w Budapeszcie. Polsko-belgijska para zaczęła znakomicie, ale z tytułu cieszyły się rywalki.

Rafał Smoliński
Katarzyna Piter Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Piter
Po trzech kolejnych zwycięstwach wywalczonych w super tie-breaku Katarzyna Piter i Kimberley Zimmermann dotarły do finału zawodów Hungarian Grand Prix 2022. Na ich drodze stanęły w niedzielę rozstawione z czwartym numerem Jekaterina Gorgodze i Oksana Kałasznikowa.

Początek spotkania był znakomity w wykonaniu Polki i Belgijki. Dwa przełamania pozwoliły wyjść na 4:0 i choć Gruzinki miały swoje szanse, to nie zdołały zmniejszyć straty. W siódmym gemie nasza tenisistka i jej partnerka dołożyły trzeciego breaka i pewnie zamknęły premierową odsłonę wynikiem 6:1.

W drugim secie gra była już bardziej wyrównana. Obie pary miały okazje, aby uzyskać przewagę, ale długo nie było przełamania. Dopiero przy stanie po 4 zaatakowały Gorgodze i Kałasznikowa, które zdobyły kluczowego breaka. Po zmianie stron Gruzinki zachowały spokój, wieńcząc tę część spotkania zdobyciem decydującego punktu (przy stanie po 40).

Po dwóch setach był remis, zatem o tytule rozstrzygnął super tie-break. W nim wydarzenia zmieniały się jak w kalejdoskopie. Najpierw prowadziły Piter i Zimmermann, ale na zmianie stron było 4-2 dla przeciwniczek. Gruzinki miały przewagę także po 12 punktach (7-5) i już jej nie oddały. Wypracowały trzy piłki meczowe i przy pierwszej okazji zakończyły spotkanie.

Po 82 minutach Gorgodze i Kałasznikowa zwyciężyły ostatecznie 1:6, 6:4, 10-6. Zostały dzięki temu mistrzyniami zawodów WTA 250 w Budapeszcie i zgarnęły po 280 punktów do rankingu deblistek. Dla Gorgodze to drugie trofeum w grze podwójnej wywalczone w tourze. Partnerująca jej Kałasznikowa cieszyła się z piątego mistrzostwa.

Piter i Zimmermann mają za sobą świetny tydzień na Węgrzech, gdzie wywalczyły po 180 rankingowych punktów. Do tytułu zabrakło niewiele. Polka jak na razie wygrała tylko jeden turniej w głównym cyklu, w 2013 roku w Palermo w parze z Francuzką Kristiną Mladenović. Jej bilans finałów jest jednak negatywny i wynosi 1-6.

Hungarian Grand Prix, Budapeszt (Węgry)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 251,7 tys. dolarów
niedziela, 17 lipca

finał gry podwójnej:

Jekaterina Gorgodze (Gruzja, 4) / Oksana Kałasznikowa (Gruzja, 4) - Katarzyna Piter (Polska) / Kimberley Zimmermann (Belgia) 1:6, 6:4, 10-6