US Open: obrończyni tytułu wyeliminowana

Emma Raducanu nie obroni tytułu w wielkoszlemowym US Open! Brytyjska tenisistka została wyeliminowana przez Francuzkę Alize Cornet. Z nowojorską imprezą pożegnała się też Naomi Osaka, jej inna była mistrzyni.

Emma Raducanu Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Emma Raducanu
Emma Raducanu (WTA 11) była sensacją ubiegłorocznego US Open. Wygrała w Nowym Jorku 10 meczów i zdobyła tytułu jako kwalifikantka. Była wtedy klasyfikowana na 150. miejscu w rankingu. Dwanaście miesięcy później odpadła już w I rundzie. Brytyjka przegrała 3:6, 3:6 z Alize Cornet (WTA 40).

Raducanu mogła przedłużyć swoje szanse na pozostanie w turnieju, ale w drugim secie od 3:1 straciła pięć gemów z rzędu. W trwającym godzinę i 42 minuty meczu posłała 15 kończących uderzeń i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Cornet naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio i 22 pomyłki. Zdobyła 14 z 16 punktów przy siatce. Francuzka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 10 break pointów.

W styczniu w Australian Open Cornet doszła do pierwszego wielkoszlemowego ćwierćfinału. Po drodze wyeliminowała wtedy Garbine Muguruzę i Simonę Halep. W lipcu rozprawiła się z Igą Świątek w III rundzie Wimbledonu. W ten sposób Francuzka zakończyła serię Polki 37 z rzędu wygranych meczów. Kolejną rywalką Cornet będzie Katerina Siniakova (WTA 83), która pokonała 6:4, 4:6, 6:2 Taylor Townsend (WTA 197). Obie tenisistki miały po 11 break pointów. Czeszka siedem obroniła, a uzyskała sześć przełamań.

W rywalizacji nie ma już też Naomi Osaki (WTA 44), która w US Open triumfowała w 2018 i 2020 roku. Japonka prowadziła 3:0 w pierwszym secie, ale przegrała 6:7(5), 3:6 z Danielle Collins (WTA 19). W ciągu 94 minut była liderka rankingu wykorzystała tylko dwa z ośmiu break pointów. Amerykanka spożytkowała trzy z pięciu szans na przełamanie. Collins jest finalistką tegorocznego Australian Open.

Wiktoria Azarenka (WTA 26) zwyciężyła 6:1, 4:6, 6:2 Ashlyn Krueger (WTA 244). Była liderka rankingu prowadziła 6:1, 4:1, by stracić pięć gemów z rzędu. W trzecim secie opanowała sytuację i zdobyła dwa przełamania. Azarenka jest trzykrotną finalistką US Open (2012, 2013, 2020). Dwa wielkoszlemowe tytuły zdobyła w Australian Open (2012, 2013).

Sofia Kenin (WTA 327) uległa 6:7(3), 4:6 Jule Niemeier (WTA 108). W pierwszym secie Amerykanka z 0:2 wyrównała na 2:2. Przy 4:5 obroniła piłkę setową, a w tie breaku prowadziła 3-0, by stracić siedem punktów z rzędu. W drugiej partii z 1:3 wyszła na 4:3, ale przegrała trzy kolejne gemy. Kenin jest mistrzynią Australian Open 2020. Z powodu problemów zdrowotnych w tym roku zabrakło jej w Miami, a następnie opuściła wszystkie turnieje na kortach ziemnych i trawie. Bilans jej tegorocznych meczów to 4-11.

Irina-Camelia Begu (WTA 42) zwyciężyła 3:6, 6:2, 6:3 Elise Mertens (WTA 33). Rumunka wróciła ze stanu 3:6, 0:2. W trzecim secie od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. Julia Putincewa (WTA 38) pokonała 6:3, 6:3 Amandę Anisimovą (WTA 24). Kazaszka obroniła 13 z 14 break pointów i wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Posłała 18 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek.