Będzie się działo! Czas na kolejne rozstrzygnięcia w WTA Finals

Piątek będzie dniem wolnym dla Igi Świątek, ale zostaną wyłonione kolejne półfinalistki turnieju singla i debla prestiżowych zawodów WTA Finals 2022. Niezwykle interesująco zapowiadają się oba pojedynki w grupie Nancy Richey.

Rafał Smoliński
Ons Jabeur PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Ons Jabeur
W piątym dniu Mistrzostw WTA zostanie rozegrana ostatnia kolejka spotkań w grupie nazwanej na cześć Nancy Richey. Przed piątkowymi meczami pewne tylko jest to, że awans do półfinału wywalczyła już Maria Sakkari. Greczynka nie wie jeszcze, którą zajmie pozycję, dlatego również ma o co grać. Wszystkie cztery tenisistki będą chciały się pokazać z jak najlepszej strony, aby osiągnąć swoje cele.

Sabalenka kontra Pegula

Na godz. 21:30 naszego czasu organizatorzy zaplanowali pojedynek Aryny Sabalenki z Jessicą Pegulą. Białorusinka jest w lepszej sytuacji od swojej rywalki po dwóch seriach gier, bowiem ma na koncie jedno zwycięstwo. Amerykanka znalazła się pod ścianą. Po dwóch porażkach musi koniecznie wygrać z Białorusinką (najlepiej w dwóch setach) i liczyć na dwusetową wygraną Sakkari w sesji wieczornej.

Sabalenka odwróciła losy pojedynku z Ons Jabeur, ale potem przegrała z Sakkari. Nawet w przypadku dwusetowego zwycięstwa nad Pegulą będzie musiała czekać na wynik wieczornego spotkania Greczynki z Tunezyjką. Jeśli tenisistka z Mińska wygra swój pojedynek, a Sakkari okaże się lepsza od Jabeur, to Białorusinka wyjdzie z grupy na drugim miejscu, zaraz po zawodniczce z Aten.

W piątek dojdzie do piątego spotkania Sabalenki i Peguli w głównym cyklu. Jak na razie Białorusinka prowadzi w tej rywalizacji 3-1, ale wszystkie mecze wygrała na mączce (Roland Garros 2020, Madryt 2021, Rzym 2022). Jedyne ich starcie na kortach twardych miało miejsce dwa lata temu w ramach turnieju WTA 1000 przeniesionego wówczas z Cincinnati do Nowego Jorku. Wówczas górą była reprezentantka USA, dlatego ich pojedynek w hali Dickies Arena zapowiada się bardzo ciekawie.

Sakkari rozda karty

Po dwóch dwusetowych zwycięstwach nad Sabalenką i Pegulą Maria Sakkari zapewniła sobie awans do fazy pucharowej, ale nie wie jeszcze, które miejsce zajmie w grupie Nancy Richey. Greczynka będzie mogła zatem wygrać trzeci mecz i zapewnić sobie pierwszą pozycję, dzięki czemu uniknie w półfinale najlepszej tenisistki z grupy Tracy Austin, czyli Igę Świątek. Nie ulega wątpliwości, że postawa Sakkari będzie kluczowa dla ostatecznego układu tabeli grupy Nancy Richey.

Ons Jabeur przegrała w trzech setach z Sabalenką, ale potem odwróciła losy meczu z Pegulą. Co ciekawe, mimo porażki z Białorusinką, jej sytuacja jest korzystniejsza. Będzie bowiem znała rezultat meczu Sabalenki z Pegulą, a do tego ma wszystko w swoich rękach. Jeśli wygra w dwóch partiach z Sakkari, to na pewno zagra w półfinale. Może jej nawet wystarczyć trzysetowe zwycięstwo, ale tylko pod warunkiem, że Białorusinka nie wygra wcześniej z Amerykanką w dwóch setach.

Historia spotkań Sakkari i Jabeur na zawodowych kortach sięga 2015 roku i dużego turnieju ITF (pula nagród 75 tys. dolarów) organizowanego w Sobocie pod Poznaniem. Wówczas górą była Tunezyjka, ale w kolejnym sezonie lepsza była Greczynka w ramach Pucharu Billie Jean King (mecz ten nie jest wliczany do bilansu). W głównym cyklu panie zmierzyły się jak na razie dwukrotnie. W 2020 roku Sakkari wygrała w halowej imprezie na kortach twardych w Ostrawie, a w sezonie 2022 Jabeur była górą na mączce w Rzymie. Ich pojedynek w Dickies Arena rozpocznie się po godz. 1:00 naszego czasu.

Scenariusze w grupie Nancy Richey na trzecią serię gier:

Sakkari w dwóch setach Sakkari w trzech setach Jabeur w dwóch setach Jabeur w trzech setach
Sabalenka w dwóch setach 1) Sakkari 2) Sabalenka 1) Sakkari 2) Sabalenka 1) Sakkari 2) Jabeur 1) Sakkari 2) Sabalenka
Sabalenka w trzech setach 1) Sakkari 2) Sabalenka 1) Sakkari 2) Sabalenka 1) Sakkari 2) Jabeur 1) Sakkari 2) Jabeur
Pegula w dwóch setach 1) Sakkari 2) Pegula 1) Sakkari 2) Jabeur 1) Jabeur 2) Sakkari 1) Jabeur 2) Sakkari
Pegula w trzech setach 1) Sakkari 2) % gemów 1) Sakkari 2) Jabeur 1) Jabeur 2) Sakkari 1) Jabeur 2) Sakkari

UWAGA: Jeśli trzy tenisistki mają taką samą liczbę meczów i zwycięstw oraz taki sam procent wygranych setów, to pod uwagę brany jest procent wygranych gemów. Jeśli dwie spośród tych tenisistek nadal będą na równi, to wówczas o wyższym miejscu w tabeli decyduje ich bezpośredni pojedynek.

Zagrają także deblistki

W piątek wyłonione zostaną również ostatnie półfinalistki z grupy Rosie Casals w ramach turnieju debla WTA Finals 2022. O godz. 19:30 zmierzą się ze sobą Chinki Yifan Xu i Zhaoxuan Yang oraz Amerykanka Desirae Krawczyk i Holenderka Demi Schuurs. I to właśnie zwycięska para awansuje do fazy pucharowej z drugiej pozycji.

Na koniec dnia odbędzie się jeszcze drugi mecz debla. Najwyżej rozstawione Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova spotkają się z duetem Coco Gauff i Jessica Pegula. Czeszki wygrały już zmagania w grupie Rosie Casals, ale powalczą o trzecie zwycięstwo. Natomiast Amerykanki na pewno zajmą ostatnie miejsce w grupie i zagrają tylko o honorowe pożegnanie z turniejem debla.

Transmisje z WTA Finals 2022 można oglądać w Canal+ Sport oraz serwisie internetowym Canal Plus Online. Codzienne relacje z wydarzeń z Fort Worth na portalu WP SportoweFakty.