Trzygodzinny finał w Santiago. Triumf reprezentanta gospodarzy

Nicolas Jarry wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 250 w Santiago. W finale Chilijczyk po trzysetowym i prawie trzygodzinnym meczu pokonał Tomasa Martina Etcheverry'ego.

Marcin Motyka
Nicolas Jarry, mistrz Movistar Chile Open 2023 PAP/EPA / Esteban Garay / Na zdjęciu: Nicolas Jarry, mistrz Movistar Chile Open 2023
Turniej ATP w Santiago obfitował w niespodzianki. W finale zmierzyło się dwóch tenisistów spoza czołowej "70" światowego rankingu - klasyfikowany na 76. lokacie Tomas Martin Etcheverry i notowany na 87. miejscu Nicolas Jarry. Ku uciesze miejscowych kibiców triumf odniósł Chilijczyk, który po dwóch godzinach i 46 minutach gry zwyciężył 6:7(5), 7:6(5), 6:2.

Mecz od początku był bardzo wyrównany. Gemy trwały długo i wygrywali je serwujący. Po dwóch setach, wieńczonych tie breakami, na tablicy wyników widniał remis.

W trzeciej partii napędzany gorącym dopingiem publiczności Jarry wyszedł na prowadzenie 2:0. Po chwili ponownie uzyskał przełamanie i podwyższył przewagę na 5:1. Po ostatniej piłce meczu Chilijczyk nie ukrywał wielkiej radości, a wraz z nim cieszyli się miejscowi fani.

- To niewiarygodne. Nie mogę uwierzyć, że jestem mistrzem tego turnieju. To wiele dla mnie znaczy - mówił wzruszony Jarry, cytowany przez atptour.com. - Starałem się naciskać na Tomasa ze wszystkich sił. Wygranie drugiego tie breaka było bardzo ważne pod względem emocjonalnym. W trzecim secie poziom jego gry obniżył się - dodał.

Dla 27-latka z Santiago to drugi w karierze tytuł rangi ATP Tour. Poprzedni wywalczył w lipcu 2019 roku w Bastad. Za triumf w Movistar Chile Open 2023 otrzyma 250 punktów do rankingu i 97,7 tysięcy dolarów.

Z kolei 23-letni Etcheverry zagrał w swoim pierwszym finale w głównym cyklu. Argentyńczyk opuści Santiago bogatszy o 150 "oczek" oraz ponad 57 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej Andrea Pellegrino i Andrea Vavassori obronili meczbola i pokonali 6:4, 3:6, 12-10 parę Thiago Seyboth Wild / Matias Soto. Dla Włochów to pierwszy wspólny tytuł. 27-letni Vavassori zdobył drugie deblowe trofeum na poziomie ATP Tour.

Movistar Chile Open, Santiago (Chile)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 642,7 tys. dolarów
niedziela, 5 marca

finał gry pojedynczej:

Nicolas Jarry (Chile, SE) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) 6:7(5), 7:6(5), 6:2

finał gry podwójnej:

Andrea Pellegrino (Włochy) / Andrea Vavassori (Włochy) - Thiago Seyboth Wild (Brazylia, WC) / Matias Soto (Chile, WC) 6:4, 3:6, 12-10