Iga Świątek wśród największych. Wymowna statystyka

Iga Świątek pokonała w piątek Petrę Martić i awansowała do czwartej rundy Wimbledonu. To było zarazem jej 64. zwycięstwo w turniejach wielkoszlemowych, dzięki czemu Polka znalazła się wśród największych.

PS
Iga Świątek Twitter / Wimbledon / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek nie miała łatwej przeprawy w piątkowym meczu Wimbledonu z Petrą Martić. Polka co prawda zamknęła spotkanie w dwóch setach i awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju, choć w drugim secie nie brakowało zwrotów akcji.

Przypomnijmy, że liderka światowego rankingu prowadziła w drugiej partii już 5:3, ale Martić zdołała doprowadzić do wyrównania (5:5), a nawet miała trzy piłki na objęcie prowadzenia. Wtedy jednak Polka wyhamowała szarżę rywalki i wygrała seta 7:5.

Dzięki tej wygranej Iga Świątek awansowała też do pierwszej dziesiątki pod względem najlepszego bilansu w Wielkim Szlemie - w erze Open. Twitterowy profil "Statystyki & info" tenisowe skrupulatnie to wyliczył, uwzględniając zawodniczki, które w tego typu turniejach rozegrały przynajmniej 30 spotkań.

Aktualny bilans Świątek w zmaganiach wielkoszlemowych to 64 zwycięstwa i 13 porażek. Daje to odsetek wygranych na poziomie 83,12 proc. - dokładnie taki sam, jak dziesiąta w klasyfikacji Evonne Goolagong. Najlepsza pod tym względem jest Margaret Court - 96 wygranych i 10 porażek na Wielkim Szlemie (bilans 90,57 proc.).

Świątek już w niedzielę będzie mogła wyprzedzić Goolagong. Tego dnia, w czwartej rundzie Wimbledonu, zmierzy się z Belindą Bencić. Do wyprzedzenia dziewiątej Henin potrzebuje dwóch wygranych.

TOP 10 zawodniczek pod względem bilansu na turniejach wielkoszlemowych (rozegrane min. 30 meczów):

Miejsce Zawodniczka Wygrane Przegrane Bilans (proc.)