3,5-godzinny spektakl w Kitzbuehel. Dominic Thiem w pierwszym finale od trzech lat

Dominic Thiem obronił pięć meczboli, pokonał Laslo Djere w półfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Kitzbuehel i awansował do pierwszego finału od prawie trzech lat. Odpadł najwyżej rozstawiony Tomas Martin Etcheverry.

Marcin Motyka
Dominic Thiem Getty Images / Jared Wickerham/ATP / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Od pierwszego meczu występy Dominika Thiema w turnieju ATP w Kitzbuehel dostarczają wielu wrażeń. Kulminacja emocji nastąpiła w piątek, kiedy w półfinale zmierzył się z Laslo Djere. Po trwającej trzy godziny i 30 minut zaciętej batalii Austriak, posiadacz dzikiej karty, pokonał rozstawionego z numerem piątym Serba 6:7(3), 7:5, 7:6(8), w decydującym secie broniąc pięciu meczboli.

- Nie jestem w stanie znaleźć odpowiednich słów - mówił w wywiadzie na korcie 29-latek z Wiener-Neustadt. - To był trudny i intensywny mecz. Kibice stworzyli wspaniałą atmosferę. Nie mogę być bardziej szczęśliwy, że swój pierwszy finał po kontuzji nadgarstka osiągnąłem tutaj, w Austrii - dodał.

Dla Thiema to 29. w karierze awans do finału turnieju głównego cyklu, ale pierwszy od listopada 2020 roku, gdy zagrał w decydującym meczu w ATP Finals. Dotychczas zdobył 17 tytułów, a ostatni we wrześniu 2020, kiedy zwyciężył w wielkoszlemowym US Open.

Drugi półfinał także był długi, zacięty i zakończył się niespodzianką. W pojedynku Argentyńczyków Sebastian Baez po dwóch godzinach i 44 minutach rywalizacji wygrał 7:6(5), 3:6, 6:4 z najwyżej rozstawionym Tomasem Martinem Etcheverrym, zdobywając dziewięć końcowych punktów spotkania.

Tym samym 22-letni Baez awansował do piątego w karierze finału rangi ATP Tour i stanie przed szansą na zdobycie trzeciego tytułu. - Zawsze trudno gra się z przyjacielem. Ale starałem się walczyć o każdy punkt i jestem szczęśliwy, że awansowałem do finału - skomentował.

Sobotni finał (początek o godz. 13:00) będzie drugim pojedynkiem pomiędzy Baezem a Thiemem. Poprzednio zmierzyli się w lipcu zeszłego roku w ćwierćfinale w Bastad i wówczas Argentyńczyk wygrał 6:2, 6:7(5), 6:4.

Generali Open, Kitzbuehel (Austria)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 562,8 tys. euro
piątek, 4 sierpnia

półfinał gry pojedynczej:

Sebastian Baez (Argentyna) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna, 1) 7:6(5), 3:6, 6:4
Dominic Thiem (Austria, WC) - Laslo Djere (Serbia, 5) 6:7(3), 7:5, 7:6(8)