Nokaut w meczu Magdy Linette

Mecz Magdy Linette z Wiktorią Azarenką w turnieju WTA 1000 w Montrealu dwa razy był przerywany z powodu deszczu. Polska tenisistka nie stawiła byłej liderce rankingu oporu, a w drugim secie była całkowicie bezradna.

Magda Linette Getty Images / David Kirouac/Icon Sportswire / Na zdjęciu: Magda Linette
W Montrealu rozpoczął się turniej rangi WTA 1000. Do rywalizacji przystąpiła Magda Linette (WTA 25). W poniedziałek jej rywalką była Wiktoria Azarenka (WTA 19). Tenisistki te zmierzyły się po raz drugi w 2023 roku. W Miami zwyciężyła Polka po trzysetowej batalii. Tym razem poznanianka była bezradna i przegrała 3:6, 0:6.

Tenisistki wyszły na kort centralny po godz. 18:30 czasu polskiego, czyli zgodnie z planem. Później jednak warunki atmosferyczne nie sprzyjały grze. Ostatecznie spotkanie zakończyło się krótko przed godz. 0:30. Otwarcie należało do Azarenki, która kapitalnym stop wolejem uzyskała przełamanie na 2:1. Po 14 minutach spotkanie po raz pierwszy zostało przerwane na blisko 1,5 godziny z powodu deszczu.

Po wznowieniu gry Azarenka wciąż była solidniejsza na korcie. Zmieniała kierunki, nadawała piłkom różną rotację, wykorzystywała geometrię całego kortu. Linette miała spore problemy z utrzymywaniem piłki w korcie. W siódmym gemie Polka miała 40-15, ale popełniła kilka błędów i straciła cztery punkty z rzędu.

Linette pokusiła się o przełamanie na 3:5, ale na więcej jej rywalka nie pozwoliła. Azarenka miała moment zawahania, ale na przestrzeni seta była agresywniejsza i sprytniejsza. W dziewiątym gemie była liderka rankingu forhendem po linii wykorzystała już pierwszą piłkę setową.

Deszcz znów dał o sobie znać i tenisistki ponownie opuściły kort. Kolejna przerwa nie wybiła z uderzenia Azarenki. Była liderka rankingu wciąż rzetelnie pracowała na korcie i w dobrych momentach przyspieszała grę. Tymczasem Linette nie mogła odnaleźć swojego rytmu i oddała podanie w drugim gemie II partii.

Kolejne błędy kosztowały Polkę stratę serwisu w czwartym gemie. Poznanianka była całkowicie bezradna i jeszcze raz została przełamana. Azarenka nie pozwoliła sobie na przestój i spokojnie zakończyła spotkanie. W szóstym gemie wykorzystała trzecią piłkę meczową. Linette w secie tym zdobyła zaledwie siedem punktów.

W ciągu 72 minut Azarenka zgarnęła 16 z 20 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 14 z 16 przy drugim serwisie Linette. Była liderka rankingu wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Naliczono jej 11 kończących uderzeń i dziewięć niewymuszonych błędów. Polka miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Bilans ich wszystkich meczów to teraz 3-1 dla Azarenki.

Linette w tegorocznym Australian Open osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał w singlu. Azarenka w Melbourne odniosła największe triumfy (2012, 2013). Jest również trzykrotną finalistką US Open (2012, 2013, 2020). W swoim dorobku ma 21 singlowych tytułów w WTA Tour.

National Bank Open presented by Rogers, Montreal (Kanada)