Potężne problemy Sabalenki w Cincinnati

Faworytki mają za sobą trzysetowe batalie w turnieju WTA 1000 w Cincinnati. Aryna Sabalenka niespodziewanie męczyła się z Ann Li. Jelena Rybakina skruszyła opór Jeleny Ostapenko.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W Cincinnati na 16 meczów II rudy aż 11 było trzysetowymi bataliami. Nieoczekiwanie trudną przeprawę ma za sobą Aryna Sabalenka (WTA 2). Mistrzyni Australian Open pokonała 7:5, 2:6, 6:4 Ann Li (WTA 192), pogromczynię Magdy Linette. Kolejną rywalką wiceliderki rankingu będzie Daria Kasatkina.

W pierwszym secie Li z 1:3 wyszła na 5:4, ale trzy ostatnie gemy padły łupem Sabalenki. Drugą partię wiceliderka rankingu mogła rozpocząć od przełamania, ale zmarnowała dwa break pointy. Później nieoczekiwanie przewaga należała do Amerykanki, która odskoczyła na 3:0. Sabalenka nie była w stanie odrobić straty, a w ósmym gemie jeszcze raz oddała podanie.

W trzecim secie mistrzyni Australian Open odskoczyła na 5:1. Wciąż była jednak niepewna na korcie i miała problemy z zakończeniem meczu. Straciła trzy kolejne gemy marnując po drodze piłkę meczową. Przy 5:4 opanowała nerwy i bez problemów utrzymała podanie.

Spotkanie trwało dwie godziny i trzy minuty. Obie tenisistki zaliczyły po cztery przełamania. Sabalenka zdobyła o jeden punkt więcej (93-92). Było to jej drugie starcie z Li. W III rundzie Australian Open 2021 pokonała Amerykankę zdecydowanie (6:3, 6:1).

W starciu wielkoszlemowych mistrzyń Jelena Rybakina (WTA 4) zwyciężyła 6:7(6), 6:2, 6:4 Jelenę Ostapenko (WTA 20). Pierwszy set dostarczył wielu zwrotów akcji. Łotewska triumfatorka Rolanda Garrosa 2017 z 0:2 wyszła na 5:3, ale ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Kazaszka miała trzy piłki setowe przy 6-3, ale straciła pięć punktów z rzędu.

W drugiej partii Rybakina przejęła inicjatywę i od 1:2 zgarnęła pięć kolejnych gemów. W trzecim secie Ostapenko z 2:4 wyrównała na 4:4. Ostatnie słowo należało do Kazaszki. Mistrzyni Wimbledonu 2022 uzyskała przełamanie na 5:4. W 10. gemie wykorzystała drugą piłkę meczową i jest w 1/8 finału. O ćwierćfinał zmierzy się z Włoszką Jasmine Paolini.

W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Rybakina zaserwowała 11 asów. Wywalczyła 37 z 50 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Została przełamana cztery razy, a spożytkowała siedem z 12 break pointów. Kazaszka po raz trzeci w tym roku pokonała Ostapenko (wcześniej w Australian Open i Rzymie) i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z Łotyszką.

Donna Vekić (WTA 22) wygrała 3:6, 6:3, 6:4 z Wiktorią Azarenką (WTA 18) po dwóch godzinach i 24 minutach. Chorwatka obroniła 17 z 24 break pointów i wykorzystała osiem z 12 szans na przełamanie. Azarenka popełniła 11 podwójnych błędów. Coco Gauff (WTA 7) w 80 minut pokonała 6:2, 6:2 Mayar Sherif (WTA 33). Amerykanka wywalczyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała cztery z pięciu break pointów i uzyskała pięć przełamań.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)

Donna Vekić (Chorwacja) - Wiktoria Azarenka 3:6, 6:3, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Aryna Sabalenka awansuje do ćwierćfinału w Cincinnati?