To nie tak miało być! Hubert Hurkacz cierpiał na korcie

Hubert Hurkacz nie tak wyobrażał sobie zakończenie występu w wielkoszlemowym US Open 2023. W meczu II rundy polski tenisista przegrał wyraźnie z Jackiem Draperem. Brytyjczyk bezlitośnie wykorzystał kiepską dyspozycję i problemy zdrowotne rywala.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz PAP / Marcin Cholewiński / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz (ATP 17) i Jack Draper (ATP 123) grali wcześniej ze sobą dwukrotnie w tourze (Antwerpia 2022, Monte Carlo 2023) i za każdym po trzysetowym boju górą był tenisista z Wrocławia. To zapowiadało wielkie emocje w ich czwartkowym pojedynku, którego stawką była III runda międzynarodowych mistrzostw USA.

Hurkacz nie był sobą na korcie

Tymczasem na korcie 12 kibice byli świadkami dosyć jednostronnego widowiska. Hurkacz wyraźnie miał swoje problemy i walczył nie tylko z rywalem. Ostatecznie leworęczny Brytyjczyk potrzebował dwóch godzin i 12 minut, aby pokonać naszego reprezentanta 6:2, 6:4, 7:5.

Już pierwsze punkty pokazały, że czwartkowy pojedynek nie będzie łatwy. Hurkacz szybko znalazł się w opałach i stracił serwis w gemie otwarcia. "Hubi" popełniał bardzo dużo prostych błędów, ale mimo tego miał swoje szanse. Nie udało mu się jednak wykorzystać break pointa w czwartym gemie. Po chwili Draper dołożył przełamanie na 4:1 i stało się jasne, że ten set jest nie do uratowania. Ostatecznie 21-letni Brytyjczyk zakończył partię w ósmym gemie.

Obraz gry nie zmienił się w drugiej części pojedynku. 26-latek z Wrocławia wyraźnie nie był sobą. Znów w łatwy sposób oddał podanie i szybko znalazł się pod presją. Draper uważnie pilnował serwisu. W piątym gemie uzyskał kolejne przełamanie, a następnie wyszedł na 5:1. Dopiero wtedy nastąpiło przebudzenie Polaka, który odrobił jednego breaka. O powrocie do gry nie było jednak mowy, bo młody przeciwnik wykorzystał piłkę setową przy stanie 5:4.

Interweniował turniejowy lekarz

Na początku trzeciej odsłony sytuacja Hurkacza była już na tyle trudna, że poprosił on interwencję fizjoterapeuty i turniejowego lekarza. Polak wyraźnie cierpiał. Siedział na ławeczce bez energii i wydawało się, że może skreczować. Ostatecznie jednak powrócił na kort i podjął walkę. W końcowej fazie seta nawet się ożywił, ale Draper był bardzo cierpliwy. W dziewiątym gemie nie zdołał przełamać podania Polaka, który w momencie zagrożenia odważnie ruszył do przodu. Po zmianie stron Brytyjczyk dopiął swego i wyszedł na 6:5. Przełamanie całkowicie podcięło skrzydła Polakowi, a tenisista z Sutton pewnie wykorzystał pierwszego meczbola.

To był kiepski mecz w wykonaniu Hurkacza. Zanotował co prawda osiem asów i skończył 32 piłki, ale i miał także aż 49 niewymuszonych błędów i dał się przełamać pięć razy. Draper postawił na solidność. Tylko raz dał się zaskoczyć i miało to miejsce w końcowej fazie drugiego seta, gdy miał sporą przewagę. W czwartek posłał cztery asy, popełnił pięć podwójnych błędów, zanotował 26 wygrywających uderzeń oraz 22 pomyłki (ponad dwa razy mniej od Polaka).

Rozczarowanie Hurkacza, radość Drapera

Porażka w takich okolicznościach na pewno jest dużym rozczarowaniem dla Hurkacza. W ramach US Open Series prezentował dobrą formę, a i losowanie nowojorskiego turnieju zdawał się mieć korzystne. Niestety, gdy przyszło do rywalizacji, znów skończyło się na II rundzie. Polak nie był w stanie pokonać finalisty juniorskiego Wimbledonu 2018 (tego samego, który wygrała Iga Świątek) i poprawić najlepszego rezultatu w US Open.

Zwycięski Draper wyrównał swój najlepszy wynik w Nowym Jorku i znów zagra w III rundzie. Jego przeciwnikiem będzie nagrodzony dziką kartą Amerykanin - Michael Mmoh lub John Isner. Młody Brytyjczyk stracił ostatnie miesiące z powodu kontuzji, w tym wielkoszlemowy Wimbledon, dlatego bardzo chce powrócić do Top 100. W styczniu bieżącego roku był już nawet 38. rakietą globu.