Świetna postawa Australijki. Rozstrzygnęły o losach awansu

Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez dostały się do turnieju jako ostatnie i rozpoczęły zmagania od porażki. Mimo towarzyszącego im w Meksyku pecha, zdołały się podnieść i wywalczyły awans do półfinału. W dodatku w niezłym stylu.

Mateusz Kozanecki
Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez
Tym spotkaniem Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez miały rozpocząć swoją przygodę z tegoroczną edycją WTA Finals. Amerykanka i Australijka na korcie nie pojawiły się jednak zgodnie z planem - na przeszkodzie stanęły opady deszczu. Pogoda utrudniła także przeprowadzenie ich dwóch kolejnych spotkań.

Mimo problemów rozstawione z numerem 8 zawodniczki do samego końca zachowały szanse na wyjście z grupy. Wszystko zależało od wyniku ich ostatniego pojedynku - z Desirae Krawczyk i Demi Schuurs.

Rozstrzygnięcia w tym spotkaniu istotne były także dla Shuko Aoyamy i Eny Shibahary, które z jedną wygraną na koncie wciąż mogły zameldować się w półfinale. Wcześniej awans bez straty seta zapewniły sobie Storm Hunter i Elise Mertens.

Początek spotkania miał niecodzienny przebieg. Ani jednej, ani drugiej parze nie udawało się wygrać gema przy własnym podaniu. Tę serię przerwały dopiero Melichar-Martinez i Perez, wychodząc jednocześnie na prowadzenie 3:2.

Dalsza część seta, w którym rządził wiatr, należała właśnie do rozstawionych z nr 8 Amerykanki i Australijki. Wygrały pięć kolejnych gemów z rzędu, wykorzystały setbola i mocno przybliżyły się nie tylko do wygranej, ale i wyjścia z grupy.

Później wiatr nieco się uspokoił. Długo trzeba było też czekać na pierwsze przełamanie w drugim secie. Melichar-Martinez i Perez dokonały tego w zasadzie w najważniejszym momencie. Znalazły się na prowadzeniu 5:3 i serwowały na wygraną.

Desirae Krawczyk i Demi Schuurs nie zamierzały się poddawać. Wykorzystały fakt, że spięta w dziewiątym gemie była Nicole Melichar-Martinez i przedłużyły swoje szanse na pozostanie w meczu. Ostatecznie amerykańsko-australijski duet zwyciężył w dwóch setach. Duży w tym udział Ellen Perez, która prezentowała się najlepiej spośród całej czwórki.

W sobotnim półfinale Nicole Melichar-Martinez i Ellen Perez zmierzą się z najlepszymi w grupie A Gabrielą Dabrowski i Erin Routliffe.

WTA Finals, Cancun (Meksyk)
Tour Championships, kort twardy, pula nagród 9 mln dolarów
czwartek, 2 listopada

GRA PODWÓJNA

Grupa B (Maya Ka'an):

Nicole Melichar-Martinez (USA, 8) / Ellen Perez (Australia, 8) - Desirae Krawczyk (USA, 5) / Demi Schuurs (Holandia, 5) 6:2, 7:5