Zmarnowana szansa dawnej mistrzyni US Open. Thriller w starciu Chinek

Sloane Stephens prowadziła 3:1 w trzecim secie, ale odpadła z wielkoszlemowego Australian Open 2024 po batalii z Anną Kalinską. Wielkich emocji dostarczyło starcie Chinek, Qinwen Zheng z Yafan Wang.

Sloane Stephens PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Sloane Stephens
Sloane Stephens (WTA 44) nie może nawiązać do swoich największych sukcesów. Wygrała US Open 2017 i zanotowała finał Rolanda Garrosa 2018. W Australian Open jej najlepszym osiągnięciem jest półfinał z 2013 roku. W latach 2020-2023 Amerykanka cztery razy odpadła w Melbourne w I rundzie. Tym razem odprawiła dwie rywalki. Miała szansę na awans do 1/8 finału, ale zmarnowała prowadzenie 3:1 w trzecim secie i przegrała 7:6(8), 1:6, 4:6 z Anną Kalinską (WTA 75).

W pierwszym secie przełamań nie było. W tie breaku Stephens obroniła cztery piłki setowe, z czego trzy przy 3-6. Sama wykorzystała drugi setbol. W drugiej partii nie brakowało twardej walki na przewagi, ale najważniejsze punkty padały łupem Kalinskiej. Rosjanka jedynego gema straciła, gdy prowadziła 5:0. W trzecim secie Stephens od 3:1 przegrała pięć z sześciu kolejnych gemów.

W trwającym dwie godziny i 45 minut meczu Amerykanka wykorzystała tylko jeden z 13 break pointów. Kalinska na przełamanie zamieniła cztery z 14 szans. Posłała 46 kończących uderzeń przy zaledwie 15 niewymuszonych błędach. Stephens miała 44 piłki wygrane bezpośrednio i 33 pomyłki.

Dla Stephens był to 12. występ w Australian Open. Tylko w 2013 roku doszła co najmniej do ćwierćfinału. Kalinska we wcześniejszych 13 startach w wielkoszlemowych imprezach nie awansowała dalej niż do II rundy. W Melbourne Rosjanka gra po raz piąty. W latach 2018-2020 i w ubiegłym sezonie nie wygrała meczu.

Qinwen Zheng (WTA 15) zwyciężyła 6:4, 2:6, 7:6(8) Yafan Wang (WTA 94). W trzecim secie nie brakowało zwrotów akcji. Niżej notowana z Chinek z 3:5 wyszła na 6:5. Ostatecznie doszło do super tie breaka (do 10 punktów). W nim Wang przegrywała 2-5, by ponownie ruszyć w pogoń i wyrównać na 7-7. Ostatnie słowo należało do Zheng, która przy 9-8 wykorzystała drugą piłkę meczową.

Spotkanie trwało dwie godziny i 40 minut. Zheng zaserwowała 10 asów i zdobyła 40 z 50 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Pokusiła się o 40 kończących uderzeń przy 48 niewymuszonych błędach. Wang zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

Oceane Dodin (WTA 95) w 74 minuty pokonała 6:2, 6:4 Clarę Burel (WTA 51). Niżej notowana z Francuzek spożytkowała pięć z 11 break pointów. Na jej konto poszło 27 kończących uderzeń przy 27 niewymuszonych błędach. Burel naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Dodin po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. O ćwierćfinał zmierzy się z Zheng.