WTA Paryż: Dokić lepsza od Pietrowej i w nagrodę zagra z Clijsters

Jelena Dokić (WTA 120) pokonała Nadię Pietrową (WTA 20) 6:4, 7:6(4) i w ćwierćfinale turnieju Open GDF Suez w Paryżu (hala) zagra z Kim Clijsters (WTA 2).

W tym artykule dowiesz się o:

Dokić po przejściu kwalifikacji pokonała dwie rywalki (w I rundzie finalistkę imprezy z 2007 i 2010 roku Lucie Šafářovą) i osiągnęła pierwszy ćwierćfinał od Australian Open 2009. Wcześniej w WTA Tour o półfinał po raz ostatni walczyła w 2004 roku w Tokio. Australijka spotkała się z triumfatorką turnieju rozgrywanego w hali Pierre de Coubertina z 2007 roku Pietrową po raz drugi. W 2001 roku w Toronto pokonała Rosjankę 6:7(5), 7:5, 6:1.

Była czwarta rakieta rankingu WTA Dokić to finalistka halowej paryskiej imprezy z 2002 roku. W piątek o półfinał zagra z Kim Clijsters, która jeśli pokona Australijkę w poniedziałek ponownie zostanie liderką rankingu WTA. Dokić zagra z Belgijką po raz pierwszy od 2003 roku. Łączny bilans ich meczów jest korzystniejszy dla 27-latki z Bree (6-3), ale ostatnie spotkanie wygrała jej urodzona w Osijku rówieśniczka. Przed ośmioma laty w Zurychu w półfinale Australijka pokonała Clijsters 1:6, 6:3, 6:4.

Dokić w meczu z Pietrową posłała 10 asów oraz obroniła dwa break pointy, a sama zaliczyła jedyne przełamanie w I secie. Australijka zgarnęła 72 proc. punktów przy własnym podaniu.

Petra Kvitová (WTA 18) pokonała rodaczkę Barborę Záhlavovą Strýcovą (WTA 56) 6:4, 6:7(6), 7:6(9) wykorzystując cztery z 19 break pointów i broniąc piłki meczowej przy 5:6 w III secie. Mecz trwał trzy godziny i 15 minut i 20-latka z Fulnek osiągnęła już trzeci ćwierćfinał w sezonie. W styczniu triumfowała w Brisbane w finale pokonując Andreę Petković, a następnie w Australian Open zwyciężyła Samanthę Stosur i Flavię Pennettę, by walkę o półfinał przegrać z Wierą Zwonariową.

Kolejną rywalką Kvitovej, która w miniony weekend w Pucharze Federacji pokonała Dominikę Cibulkovą i Danielę Hantuchovą, będzie Yanina Wickmayer (WTA 26). Belgijka w ciągu 56 minut pokonała inną Czeszkę Klarę Zakopalovą (WTA 35) 6:1, 6:3 wykorzystując cztery z 10 break pointów i przegrywając tylko 10 piłek przy swoim serwisie. Dla urodzonej w Lier 21-latki będzie to drugi ćwierćfinał w sezonie. W styczniu w Auckland doszła do finału przegrywając z Estonką Maret Ani. Wickmayer wygrała trzy z dotychczasowych czterech spotkań z Kvitovą.

Andrea Petković (WTA 24), która w styczniu została pierwszą niemiecką ćwierćfinalistką Australian Open od czasu Steffi Graf (1999), pokonała mistrzynię juniorskiego US Open 2007 Kristínę Kučovą (WTA 225) 6:4, 6:2. Obie tenisistki miały po dziewięć okazji na przełamanie swoich serwisów, Niemka wykorzystała sześć, a Słowaczka tylko trzy. 24-latka z Darmstadt w ten sposób osiągnęła już trzeci ćwierćfinał w sezonie. W styczniu zaliczyła finał w Brisbane przegrywając z Kvitovą, a w Australian Open po wyeliminowaniu Marii Szarapowej walkę o półfinał przegrała z Chinką Na Li.

Z turnieju z powodu choroby wirusowej wycofała się Szarapowa. Zastąpiła ją 27-letnia Francuzka Stéphanie Cohen-Aloro (WTA 188), która przegrała z Bethanie Mattek-Sands (WTA 48) 5:7, 3:6. 25-letnia Amerykanka o drugi półfinał w sezonie zagra z Petković, z którą w ubiegłym sezonie przegrała w II rundzie US Open 6:3, 3:6, 5:7. W ubiegłym miesiącu tenisistka z Phoenix doszła do finału w Hobart przegrywając z Jarmilą Groth.

Ostatnią ćwierćfinalistką została Kaia Kanepi (WTA 17), która pokonała pogromczynię Alizé Cornet Sofię Arvidsson (WTA 60) 6:3, 6:4 wykorzystując wszystkie pięć okazji na przełamanie serwisu Szwedki. W kolejnej rundzie Estonka zagra z Dominiką Cibulkovą (WTA 27), którą pokonała w 2008 roku w Sydney 3:6, 6:1, 7:6(6).