US Open: Federer i Isner bez straty seta, siedem zmarnowanych szans Pospisila

Roger Federer i John Isner nie mieli problemów z awansem do II rundy US Open. Ogromnych emocji dostarczyli Vasek Pospisil i Rogério Dutra Silva, który po obronie 7 meczboli został rywalem Nadala.

Rafał Smoliński

Pięciokrotny zwycięzca US Open, Szwajcar Roger Federer, w poniedziałek nie wyszedł na kort z powodu opadów deszczu. 17-krotny triumfator imprez wielkoszlemowych swój mecz z Gregą Zemlją rozegrał we wtorek i pewnie zwyciężył 6:3, 6:2, 7:5. Tenisista z Bazylei zanotował 12 asów, 35 winnerów oraz 16 błędów własnych i tylko raz nie utrzymał własnego podania. Serwis Słoweńca przełamał pięciokrotnie, dzięki czemu w II rundzie spotka się z Carlosem Berlocqiem. Argentyńczyk powrócił ze stanu 1-2 w setach, by wygrać maraton z Kolumbijczykiem Santiago Giraldo.

W znakomitym stylu nowojorską imprezę zainaugurował John Isner. Najwyżej rozstawiony z reprezentantów gospodarzy rozbił 6:0, 6:2, 6:3 Włocha Filippo Volandriego, zagrywając przy piłce meczowej 16. asa. Kolejnym przeciwnikiem Amerykanina będzie Gael Monfils, który w starciu z Rumunem Adrianem Ungurem stracił zaledwie trzy gemy. Francuz w ubiegłym tygodniu dotarł do finału zawodów w Winston-Salem, gdzie skreczował z powodu kontuzji mięśnia brzucha.

Prawdziwy horror zafundowali swoim fanom Vasek Pospisil i Rogerio Dutra Silva. Kanadyjczyk w poniedziałek prowadził już 2-0 w setach, ale Brazylijczyk zaczął odrabiać straty, kiedy deszcz przerwał grę. We wtorek, po wznowieniu, tenisista z Kraju Kawy szybko wyrównał na po 2, lecz w decydującej partii znalazł się pod ścianą w 12. gemie. Pospíšil nie wykorzystał wówczas trzech z rzędu piłek meczowych, a następnie także i czwartej. W tie breaku Kanadyjczyk miał jeszcze trzy kolejne okazje na zwieńczenie pojedynku, jednak pod tym względem bardziej skuteczny był już jego rywal. Dutra Silva po raz trzeci z rzędu zameldował się w II rundzie US Open, w której tym razem trafił na Rafaela Nadala.

We wtorek na Flushing Meadows nie brakowało także niespodzianek. Rozstawiony z numerem 25. Grigor Dimitrow uległ w pięciu setach Portugalczykowi João Sousie. Bułgar, uznawany przez wielu ekspertów za przyszły numer jeden światowej listy, po raz kolejny zawiódł w trakcie imprezy wielkoszlemowej. Z nowojorskim turniejem po pierwszym spotkaniu pożegnał się również oznaczony numerem 15. Nicolás Almagro. Pochodzący z Murcji Hiszpan przegrał w czterech setach z będącym ostatnio w niezłej formie reprezentantem Uzbekistanu, Denisem Istominem.

Pozostali rozstawieni zawodnicy nie zawiedli. Kanadyjczyk Milos Raonić, turniejowa "10", w trzech setach ograł włoskiego kwalifikanta Thomasa Fabbiano. Niemiec Philipp Kohlschreiber rozbił 6:1, 6:3, 6:1 grającego z dziką kartą 17-letniego Amerykanina Collina Altamirano, a drugi z faworytów gospodarzy, Sam Querrey, w czterech setach uporał się z Argentyńczykiem Guido Pellą.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 9,406 mln dolarów

Denis Istomin (Uzbekistan) - Nicolás Almagro (Hiszpania, 15) 6:3, 6:1, 4:6, 6:3
João Sousa (Portugalia) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 25) 3:6, 6:3, 6:4, 5:7, 6:2
Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Daniel Gimeno (Hiszpania) 6:4, 7:6(5), 6:3
Jérémy Chardy (Francja) - Serhij Stachowski (Ukraina) 6:4, 4:6, 6:2, 4:6, 6:4
Pablo Andújar (Hiszpania) - Thiemo de Bakker (Holandia) 6:4, 6:4, 6:4
Carlos Berlocq (Argentyna) - Santiago Giraldo (Kolumbia) 6:3, 3:6, 6:7(6), 6:4, 6:2
Adrian Mannarino (Francja) - Horacio Zeballos (Argentyna) 4:6, 6:4, 6:2, 6:1
Gaël Monfils (Francja) - Adrian Ungur (Rumunia) 6:1, 6:2, 6:0
Édouard Roger-Vasselin (Francja) - Albert Montañés (Hiszpania) 6:3, 6:2, 6:4
Rogério Dutra Silva (Brazylia, Q) - Vašek Pospíšil (Kanada) 4:6, 3:6, 7:6(9), 6:2, 7:6(10)