US Open: Azarenka i Woźniacka nie tracą sił, Kirilenko łatwo w III rundzie

Wiktoria Azarenka pokonała Aleksandrę Woźniak 6:3, 6:1 i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open. Gładkie zwycięstwo nad Chanelle Scheepers odniosła Karolina Woźniacka.

Wiktoria Azarenka (nr 2) w dwóch meczach w Nowym Jorku straciła tylko gemy - w I rundzie rozbiła 6:0, 6:0 Niemkę Dinę Pfizenmaier, a w II większego oporu nie stawiła jej próbująca odbudować się po kontuzjach Aleksandra Woźniak (WTA 323). Dla Kanadyjki, która w I rundzie wyeliminowała Wiesnę Dołonc, był to trzeci turniej w sezonie. Azarenka, ubiegłoroczna finalistka US Open, podwyższyła bilans spotkań z Woźniak na 4-1 i w kolejnej rundzie zmierzy się z Alize Cornet (nr 26), która oddała cztery gemy Ajli Tomljanović. Będzie to drugie spotkanie obu zawodniczek w sezonie - w III rundzie Rolanda Garrosa Francuzka urwała Białorusince seta.

W I secie Azarenka prowadziła 5:0, ale Woźniak za punkt honoru postawiła sobie wyszarpanie choć jednego gema, a ostatecznie udało się jej wygrać trzy. W szóstym gemie Kanadyjka obroniła trzy piłki setowe i zaliczyła przełamanie głębokim returnem wymuszającym błąd. W ósmym gemie zawodniczka z Blainville odparła jeszcze jednego setbola, popisując się bajecznym bekhendowym stop wolejem. Potężny forhend dał Woźniak break pointa, a Azarenka popełniając prosty błąd po raz drugi oddała podanie. Po chwilowym zacięciu Białorusinka seta zakończyła w dziewiątym gemie, gdy Kanadyjka przestrzeliła forhend. W II partii urodzona w Mińsku 23-latka jeszcze raz wypuściła serwis, ale było to w chwili, gdy prowadziła już 4:0.

W trwającym 68 minut spotkaniu Azarenka wykorzystała siedem z 10 break pointów oraz zdobyła 32 z 46 punktów przy podaniu rywalki. Białorusinka miała 16 kończących uderzeń i 19 niewymuszonych błedów. Woźniak naliczono 10 piłek wygranych bezpośrednio i 35 błędów własnych.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Finalistka US Open 2009 Karolina Woźniacka (nr 6) wygrała z Chanelle Scheepers (WTA 85) 6:1, 6:2. W ciągu 67 minut Dunka zgarnęła 22 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Była liderka rankingu zapisała na swoje konto 14 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Scheepers naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 27 błędów własnych. Kolejną rywalką Woźniackiej będzie kwalifikantka Camila Giorgi (WTA 136), która zwyciężyła Su-Wei Hsieh (WTA 40) 6:4, 7:6(8). W II secie Włoszka, która w ubiegłym sezonie doszła do IV rundy Wimbledonu, wróciła z 0:2 oraz obroniła cztery piłki setowe w tie breaku, z czego trzy z rzędu przy stanie 3-6.

Maria Kirilenko (nr 14) pokonała Michelle Larcher de Brito (WTA 117) 6:3, 6:1. W trwającym 75 minut spotkaniu Rosjanka zaserwowała pięć asów, zdobyła 23 z 29 punktów przy własnym pierwszym podaniu oraz wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Kolejną rywalką zawodniczki z Moskwy będzie Simona Halep (nr 21). Rumunka tuż przed US Open wygrała turniej w New Haven, którego Kirilenko jest finalistką z ubiegłego sezonu.

Z turniejem pożegnała się 17-letnia Victoria Duval (WTA 296), która w I rundzie wyeliminowała mistrzynię imprezy z 2011 roku Samanthę Stosur. Amerykańska nastolatka przegrała z Danielą Hantuchovą (WTA 48) 2:6, 3:6. O 1/8 finału słowacka ćwierćfinalistka imprezy sprzed 11 lat zmierzy się z kolejną kwalifikantką Julią Glushko (WTA 128), która pokonała grającą dzięki dzikiej karcie Sachię Vickery (WTA 238) 7:5, 6:3. Izraelka w I secie wróciła z 3:5 po drodze odpierając dwie piłki setowe i wygrała drugi w karierze mecz w wielkoszlemowym turnieju.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 9,406 mln dolarów
czwartek, 29 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 2) - Aleksandra Woźniak (Kanada) 6:3, 6:1
Karolina Woźniacka (Dania, 6) - Chanelle Scheepers (RPA) 6:1, 6:2
Maria Kirilenko (Rosja, 14) - Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) 6:3, 6:1
Camila Giorgi (Włochy, Q) - Su-Wei Hsieh (Tajwan) 6:4, 7:6(8)
Julia Glushko (Izrael, Q) - Sachia Vickery (USA, WC) 7:5, 6:3
Daniela Hantuchová (Słowacja) - Victoria Duval (USA, Q) 6:2, 6:3