Djoković i Williams mistrzami świata ITF za rok 2013

Serena Williams wśród pań - wybór oczywisty, ale Novak Djoković, a nie Rafael Nadal zostali wybrani przez Międzynarodowy Związek Tenisowy (ITF) mistrzami świata za rok 2013.

Marcin Motyka

Swój wybór ITF opiera na wynikach uzyskiwanych przez tenisistów na przestrzeni całego sezonu, ze szczególnym uwzględnieniem turniejów wielkoszlemowych oraz Pucharu Davisa (u mężczyzn) i Pucharu Federacji (u kobiet).

Po raz trzeci w karierze i trzeci z rzędu Novak Djoković został wybrany mistrzem świata ITF. Serb w minionym sezonie wygrał wielkoszlemowy Australian Open, zagrał w finałach dwóch innych turniejów rangą Wielkiego Szlema: Wimbledonu i US Open, triumfował także w wieńczących sezon Finałach ATP World Tour, łącznie wygrywając siedem turniejów i wraz z drużyną narodową dochodząc do finału Pucharu Davisa.

- To dla mnie zaszczyt, że trzeci rok z rzędu zostałem wybrany mistrzem świata ITF. Miałem wspaniały sezon 2013, zakończyłem go na wysokim poziomie i mam nadzieję, że to będzie stanowić dla mnie dobrą platformę do 2014 roku - powiedział belgradczyk.

Wśród kobiet wybór był sprawą oczywistą. Mistrzynią świata została mianowana drugi rok z rzędu Serena Williams. Amerykanka zakończyła sezon na pierwszym miejscu w rankingu WTA, wygrywając 78 z 82 singlowych pojedynków, triumfując w 11 turniejach, w tym w wielkoszlemowych Rolandzie Garrosie i US Open.

- Serena Williams po raz kolejny pokazała dlaczego jest jednym z najwybitniejszych sportowców wszech czasów i jest godna zdobycia tej nagrody u kobiet - powiedział przewodniczący ITF, Francesco Ricci Bitti. - Wśród mężczyzn wybór był bardziej sporny, ale nasze kryteria nagradzają tenisistów za udane występy w Wielkich Szlemach i w turniejach przez nas organizowanych. Rafael Nadal dokonał wielkich rzeczy. Powracając po kontuzji, wygrał dwa turnieje wielkoszlemowe, ale Novak Djoković zanotował bardziej spójne wyniki we wszystkich czterech Wielkich Szlemach, Pucharze Davisa i Finałach ATP World Tour i dlatego wybraliśmy go mistrzem świata - wyjaśnił Włoch.

Najlepszą parą deblową zostali wybrani, po raz dziesiąty w ostatnich 11 latach, bracia Bob i Mike Bryanowie, którzy w 2013 roku byli o krok od zdobycia tzw. klasycznego Wielkiego Szlema, czyli triumfu we wszystkich turniejach wielkoszlemowych w jednym roku. Wygrali Australian Open, Rolanda Garrosa i Wimbledon, lecz w US Open przegrali w półfinale.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Drugi rok z rzędu nagroda dla deblistek trafia w ręce Sary Errani i Roberty Vinci, które na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy wygrały wspólnie trzy turnieje, z wielkoszlemowym Australian Open na czele oraz doprowadziły reprezentację Włoch do triumfu w Pucharze Federacji.

Mistrzem świata juniorów mianowano Alexandra Zvereva. 16-latek z Niemiec jest najmłodszym laureatem tej nagrody od ośmiu lat. Najlepsza juniorka według ITF to Szwajcarka Belinda Bencić.

Najlepszymi tenisistami niepełnosprawnymi zostali wybrani Japończyk Shingo Kunieda i Marika van Koot z Holandii.