WTA Sydney: Katarzyna Piter w II rundzie eliminacji, porażka Alicji Rosolskiej

Katarzyna Piter pokonała 3:6, 6:1, 7:5 Wiesnę Dołonc i awansowała do II rundy eliminacji do turnieju WTA w Sydney. Odpadła Alicja Rosolska.

Katarzyna Piter (WTA 119) sezon rozpoczęła w Brisbane, ale w I rundzie eliminacji przegrała z Aleksandrą Panową. W Sydney na początek pokonała Wiesnę Dołonc (WTA 105). W I secie reprezentantka Serbii objęła komfortowe prowadzenie 3:0 z dwoma przełamaniami. Poznanianka zbliżyła się na 2:3, ale więcej nie udało się jej zdziałać. W II partii role się odwróciły i to Polka od początku objęła wysokie prowadzenie. W decydującej partii obie tenisistki łamały się na potęgę, ale od stanu 4:5 Piter zdobyła trzy gemy z rzędu i odniosła pierwsze zwycięstwo w trzystopniowych eliminacjach.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty spotkaniu Piter popełniła siedem podwójnych błędów serwisowych (Dołonc miała ich pięć), ale też zaserwowała sześć asów (rywalka nie miała żadnego). W całym meczu było 14 przełamań (osiem do sześciu dla poznanianki). Statystyki wskazują, że kluczem do zwycięstwa było wykorzystanie przez Polkę słabego drugiego podania Serbki (zdobyła przy nim 17 z 24 punktów).

Kolejną rywalką Piter będzie rozstawiona z numerem 11. Shahar Peer (WTA 77), która pokonała 6:1, 6:3 Stephanie Dubois. Izraelka to ćwierćfinalistka Australian Open i US Open z 2007 roku oraz była 11. rakieta globu.

Swoich sił w eliminacjach próbowała nasza czołowa deblistka Alicja Rosolska (WTA 1185), ale popełniła 10 podwójnych błędów serwisowych i po dwóch godzinach i 31 minutach walki przegrała 3:6, 7:5, 6:7(4) z rozstawioną z numerem czwartym Paulą Ormaecheą (WTA 62). Było to drugie spotkanie obu tenisistek - w 2012 roku spotkały się w kwalifikacjach w Eastbourne i o wyniku na korzyść Argentynki również zadecydował tie break III seta (wtedy losy wszystkich partii rozstrzygnęły się w 13. gemie).

APIA International Sydney, Sydney (Australia) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 710 tys. dolarów piątek, 3 stycznia

I runda eliminacji gry pojedynczej:

Katarzyna Piter (Polska) - Wiesna Dołonc (Serbia)  3:6, 6:1, 7:5 Paula Ormaechea (Argentyna, 4) - Alicja Rosolska (Polska) 6:3, 5:7, 7:6(4)