Australian Open: Panfil bez powodzenia w wielkoszlemowym debiucie

Grzegorz Panfil przegrał w I rundzie eliminacji do wielkoszlemowego Australian Open 2014. Polak w ostatniej chwili zastąpił w drabince kwalifikacji singla mężczyzn kontuzjowanego Davida Goffina.

Rafał Smoliński

- Jestem zmuszony zrezygnować z występu w tegorocznym Australian Open z powodu problemów z prawym udem. Opuszczę jeden z moich ulubionych turniejów, z najwyższej klasy fanami. Powrócę w następnym roku - napisał na Twitterze David Goffin. Reprezentant Belgii dał o sobie znać podczas Rolanda Garrosa 2012, kiedy to jako "szczęśliwy przegrany" z eliminacji osiągnął IV rundę, w której zabrał seta Rogerowi Federerowi. W kwalifikacjach do turnieju w Melbourne miał być rozstawiony z trzecim numerem.

Miejsce Belga zajął pierwszy na liście oczekujących, Grzegorz Panfil (ATP 285). 26-letni zabrzanin, finalista tegorocznej edycji Pucharu Hopmana, w I rundzie eliminacji zmierzył się z klasyfikowanym na 237. pozycji w światowym rankingu Lorenzo Giustino. Dla Polaka i Włocha było to pierwsze w karierze spotkanie w kwalifikacjach do wielkoszlemowej imprezy. Ostatecznie, po dwóch godzinach gry, ze zwycięstwa w debiucie cieszył się reprezentant Italii, który triumfował 6:3, 4:6, 6:3.

Giustino, który w finale eliminacji do zeszłorocznych zawodów w Walencji przegrał w trzech setach z Michałem Przysiężnym, pierwsze break pointy wypracował już w drugim gemie, lecz nie był wówczas w stanie ich wykorzystać. Po chwili Włoch miał problemy przy własnym serwisie, ale Panfil nie zdołał przy równowadze osiągnąć przełamania. O losach seta zadecydował szósty gem, w którym Polak nie utrzymał podania, a po kilku minutach jego rywal pewnie wykorzystał setbola, zwyciężając w całej partii 6:3.

Drugą część spotkania Panfil rozpoczął bardzo ambitnie, bowiem już w drugim gemie postarał się o przełamanie. Tenisista Górnika Bytom nie był jednak w stanie utrzymać przewagi i szybko zrobiło się po 3. Od tej pory obaj panowie starali się przede wszystkim zwracać uwagę na własny serwis i dopiero w 10. gemie, przy podaniu 22-letniego Giustino, okazję wypracował nasz reprezentant. Polak wykorzystał setbola, dzięki czemu doprowadził do wyrównania stanu rywalizacji w całym pojedynku.

Uskrzydlony Panfil jako pierwszy przystąpił do ataku w decydującej odsłonie. W drugim gemie zdobył przełamanie, lecz był to ostatni błysk zabrzanina w tym pojedynku. Po zaciętej walce cztery kolejne gemy zapisał na swoje konto Włoch, który wyszedł na 4:2. Polski zawodnik starał się jeszcze odrobić stratę, lecz nie wykorzystał trzech break pointów. W dziewiątym gemie Giustino wysunął się na 40-0 przy serwisie Panfila i już przy pierwszej okazji wykorzystał meczbola.

W trwającym dwie godziny pojedynku Panfil zanotował dwa asy i dwa podwójne błędy. Ze 194 rozegranych w całym meczu punktów wygrał 94. Obaj panowie wypracowali po 12 break pointów, lecz skuteczniejszy w ich wykorzystaniu był Włoch (5-3). Giustino miał ponadto siedem asów i sześć podwójnych błędów.

Panfil w swoim debiucie w eliminacjach do wielkoszlemowej imprezy nie zdołał wygrać pierwszego pojedynku. Zwycięski na inaugurację Giustino w piątek spotka się z Francuzem Davidem Guezem, który w środę pokonał 6:2, 6:3 Japończyka Hirokiego Moriyę.