ATP Bukareszt: Koniec panowania Lukasa Rosola w Rumunii, triumf Grigora Dimitrowa

Najwyżej rozstawiony Grigor Dimitrow nie stracił żadnego seta i zwyciężył w turnieju ATP World Tour 250 w Bukareszcie. W niedzielnym finale pewnie pokonał broniącego tytułu Lukasa Rosola.

Rafał Smoliński

To był znakomity tydzień dla 22-letniego Grigora Dimitrowa, który w niedzielę wystąpił w czwartym finale zawodów głównego cyklu i wywalczył trzecie trofeum. W 2013 roku Bułgar wygrał swój pierwszy turniej w Sztokholmie, zaś w obecnym sezonie okazał się najlepszy podczas rozgrywanej na przełomie lutego i marca imprezy w Acapulco.

Dimitrow rozpoczął decydujący pojedynek z 28-letnim Lukasem Rosolem w znakomitym stylu i już w drugim gemie wywalczył przełamanie. Broniący tytułu Czech odpowiedział jednak błyskawicznie: odrobił stratę breaka, a następnie przez dłuższy czas obaj zawodnicy dosyć pewnie utrzymywali kolejne podania.

W 12. gemie Dimitrow dwoma świetnymi returnami wypracował sobie dwie okazje na zwieńczenie seta, ale reprezentant naszych południowych sąsiadów uratował się serwisem oraz kończącym uderzeniem z forhendu po krosie. Potem Rosol obronił jeszcze dwa kolejne setbole (przy jednym z nich sędzia liniowy wywołał po uderzeniu Czecha aut, ale Bułgar błyskawicznie przyznał, że piłka była dobra, za co otrzymał ogromną owację) i o losach partii zadecydował tie break, w którym najwyżej rozstawiony uczestnik turnieju pewnie triumfował.

Drugi set był prawdziwym popisem umiejętności zdolnego 22-latka. Dimitrow już w gemie otwarcia uzyskał przełamanie, a następnie pewnie kontrolował przebieg wydarzeń na placu gry. Bułgar popisywał się wieloma wspaniałymi zagraniami, potrafił "wyciągnąć" piłkę z wyjątkowo trudnej pozycji, a następnie przejść do ataku. Tak właśnie było w piątym gemie, kiedy przełamał serwis rywala na 4:1. Zrezygnowany Rosol nie stawiał już większego oporu i po 81 minutach przegrał 6:7(2), 1:6.

Za triumf w turnieju BRD Nastase Tiriac Trophy Dimitrow otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 77315 euro. Bułgar powróci tym samym do Top 15 światowej klasyfikacji. Rosol natomiast będzie musiał się zadowolić kwotą 40720 euro i 150 punktami. Czech nie obronił w Bukareszcie wywalczonego w zeszłym roku pierwszego w swojej karierze tytułu i w poniedziałek wypadnie z najlepszej "50".

BRD Nastase Tiriac Trophy, Bukareszt (Rumunia)