ATP Waszyngton: Berdych, Nishikori, Gasquet i Raonić w III rundzie, wpadka Isnera

Tomas Berdych, Kei Nishikori, Richard Gasquet i Milos Raonić, który pokonał Jacka Socka, awansowali w środę do III rundy turnieju ATP w Waszyngtonie. Niespodziewanej porażki doznał John Isner.

Marcin Motyka
W trzecim dniu turnieju ATP w Waszyngtonie do rywalizacji przystąpiły największe gwiazdy. Rozstawiony z numerem pierwszym Tomas Berdych, który otrzymał dziką kartę, potrzebował 68 minut, aby wygrać 6:1, 6:4 z kwalifikantem Robbym Gineprim. W środowym pojedynku Czech zapisał na swoim koncie cztery serwisowe oraz przełamania i po trafionym pierwszym podaniu wygrał 21 z 25 rozegranych punktów, pokonując Amerykanina po raz czwarty bez straty seta w czwartej konfrontacji.
Berdych w III rundzie zmierzy się z oznaczonym numerem 13. Vaskiem Pospisilem, z którym przegrał przed rokiem w Montrealu. Kanadyjczyk ograł 6:0, 7:6(8) Rajeeva Rama i po raz pierwszy w karierze, a był to jego 90. mecz w cyklu ATP World Tour, wygrał seta, nie tracąc w nim ani jednego gema.

Również bez straty partii swój mecz zwycięsko zakończył Milos Raonić. Kanadyjczyk, turniejowa "dwójka", zaserwował 16 asów w niespełna siedem kwadransów gry i pokonał 7:6(3), 7:6(3) Jacka Socka, choć w drugiej odsłonie przegrywał 3:5. Raonić, dla którego to dopiero drugi wygrany mecz w historii występów w Citi Open, o ćwierćfinał powalczy z Lleytonem Hewittem.

Udany powrót na kort zanotował Richard Gasquet. Francuz, który zrezygnował z występu w zeszłotygodniowej imprezie w Atlancie z powodów osobistych, pokonał finalistę tego turnieju Dudiego Selę, tracąc tylko pięć gemów w 70-minutowym spotkaniu. Kolejnym przeciwnikiem rozstawionego w Waszyngtonie z numerem szóstym Gasqueta będzie Tim Smyczek.

Z tenisistów najwyżej rozstawionych największe kłopoty z awansem do III rundy miał Kei Nishikori. Oznaczony "czwórką" Japończyk stoczył blisko dwugodzinny bój z Samem Querreyem, w którym okazał się lepszy o jedno przełamanie, wygrywając 6:4, 5:7, 6:4, i wywalczył przepustkę do 1/8 finału, gdzie zagra z Lukášem Lacko.

Niespodziewane zwycięstwo wywalczył Victor Estrella. 33-latek wyeliminował rozstawionego z numerem ósmym Feliciano Lopeza. O kolejną wygraną 33-latek z Dominikany powalczy z Santiago Giraldo. Oznaczony "dziesiątką" Kolumbijczyk wygrał w dwóch setach z Benjaminem Beckerem.

Jednak sprawcą największej sensacji środowej serii gier w stolicy Stanów Zjednoczonych został Steve Johnson, który rywalizował ze swoim bardziej znanym rodakiem Johnem Isnerem i nie zdeprymował go nawet przegrany w tie breaku pierwszy set. Drugą partię 24-letni Johnson wygrał 6:3, a w trzeciej znów doszło do tie breaka, w którym Isner wygrywającym serwisem obronił piłkę meczową, ale następnie popełnił podwójny błąd serwisowy i mniej znany z Amerykanów zakończył mecz przy własnym podaniu.

Johnson ostatecznie zwyciężył 6:7(5), 6:3, 7:6(6) i po raz pierwszy w karierze awansował do 1/8 finału turnieju rangi ATP World Tour 500, a zmierzy się teraz z rozstawionym z numerem dziewiątym Ivo Karloviciem, którego pokonał rok temu w San Jose.

Do 1/8 finału awansował również Donald Young. Amerykanin pokonał w dwóch setach oznaczonego numerem 17. Francuza pokonał Juliena Benneteau, a o ćwierćfinał zagra z Denisem Istominem, z którym przegrał przed trzema laty na korcie twardym w Miami.