WTA Wuhan: Rosyjska bitwa dla Szarapowej, kontuzje Ivanović i Cibulkovej

Maria Szarapowa pokonała Swietłanę Kuzniecową i awansowała do III rundy turnieju WTA w Wuhan. Odpadły Ana Ivanović i Dominika Cibulkova.

Już na otwarcie turnieju w Wuhan Marii Szarapowej (WTA 4) przyszło się zmierzyć ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 25), z którą wcześniej wygrała sześć spotkań, ale też cztery przegrała. Była liderka rankingu zwyciężyła 3:6, 6:2, 6:2 i zameldowała się w III rundzie. Jest to dla niej 14. turniej w sezonie i z żadnego nie została wyeliminowana po pierwszym meczu. Szarapowa wróciła do Top 4 rankingu, gdzie po raz ostatni była w styczniu.
W trwającym dwie godziny i dziewięć minut spotkaniu Szarapowej naliczono 32 kończące uderzenia, z czego 24 w I i II secie, oraz 33 niewymuszone błędy, z czego 20 w I partii. Kuzniecowa miała 10 piłek wygranych bezpośrednio, z czego osiem w dwóch pierwszych odsłonach, oraz 25 błędów własnych. Popełniła ona osiem podwójnych błędów, za to Szarapowa zrobiła ich dziewięć. Była liderka rankingu dołączyła w III rundzie do Caroline Garcii, która wcześniej wyeliminowała Agnieszkę Radwańską. Poza tym w poniedziałek rozgrywane były mecze I rundy. Już na starcie zostały wyeliminowane dwie zawodniczki walczące o prawo gry w Mistrzostwach WTA, w dodatku obie skreczowały. Dominika Cibulkova (WTA 13) wygrała pierwszego seta z Madison Keys (WTA 29) 6:4, ale drugiego przegrała 3:6. Trzecia partia się nie odbyła, bo Słowaczka poddała mecz z powodu kontuzji lewej kostki. Amerykanka w dwóch setach zdążyła zaserwować 12 asów. Ana Ivanović (WTA 10) przegrywała z Anastazją Pawluczenkową (WTA 30) 5:7, 5:6 i zdecydowała się przedwcześnie zakończyć pojedynek, a przyczyną były problemy z udem. Serbka mogła wygrać I seta, ale nie wykorzystała w nim prowadzenia 3:0. W niedzielę wywalczyła ona tytuł w Tokio po zwycięstwie w finale nad Karoliną Woźniacką.

W II rundzie jest Sara Errani (WTA 12), która wróciła ze stanu 0:4 w II secie i pokonała 7:5, 6:4 Heather Watson (WTA 47). W trwającym 89 minut spotkaniu Włoszka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Odpadła inna zawodniczka z Półwyspu Apenińskiego, Flavia Pennetta (WTA 16), która przegrała 1:6, 4:6 z Jarmilą Gajdosovą (WTA 79). Australijka zaserwowała 10 asów, zdobyła 23 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała trzy z 10 szans na przełamanie rywalki, a sama nie broniła ani jednego break pointa. W poniedziałek miał miejsce jeszcze jeden australijsko-włoski pojedynek. Casey Dellacqua (WTA 27) pokonała 7:5, 7:5 Robertę Vinci (WTA 45).

Pierwszą rywalką Sereny Williams będzie Alize Cornet (WTA 21), która rozbiła 6:2, 6:1 Rominę Oprandi (WTA 152). Liderka rankingu w tym sezonie dwa razy przegrała z Francuzką (półfinał w Dubaju, III runda Wimbledonu). Nie ma już w turnieju półfinalistki tegorocznego Wimbledonu, Lucie Safarovej (WTA 15), która uległa 5:7, 6:2, 3:6 Sabinie Lisickiej (WTA 26), finalistce jedynej trawiastej lewy Wielkiego Szlema z ubiegłego sezonu. Półfinalistka niedawnego US Open Shuai Peng (WTA 23) przegrała 2:6, 6:7(1) z Moną Barthel (WTA 55). W II secie Chinka nie wykorzystała prowadzenia 4:1.

Karolína Plíšková (WTA 31) pokonała 6:4, 6:4 Samanthę Stosur (WTA 20), mistrzynię US Open 2011. Jelena Janković (WTA 11) wygrała 6:4, 6:4 z Christiną McHale (WTA 51). Serbka w I secie przegrywała 2:4, ale od tego momentu zdobyła sześć gemów z rzędu. Kolejną jej rywalką będzie Coco Vandeweghe (WTA 38), która posłała osiem asów i pokonała 6:3, 6:2 Annikę Beck (WTA 58). Pierwszą rywalką Simony Halep będzie Garbine Muguruza (WTA 22), która w hiszpańskim meczu zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:4 Marię-Teresę Torro-Flor (WTA 75). Do II rundy awansowała Carla Suarez (WTA 19), która wygrała 7:5, 6:4 z reprezentantką gospodarzy Kai-Lin Zhang (WTA 213).

Carla Suárez (Hiszpania) - Kai-Lin Zhang (Chiny, WC) 7:5, 6:4
Mona Barthel (Niemcy) - Shuai Peng (Chiny) 6:2, 7:6(1)
Alizé Cornet (Francja) - Romina Oprandi (Szwajcaria) 6:2, 6:1
Garbiñe Muguruza (Hiszpania) - María-Teresa Torró-Flor (Hiszpania) 4:6, 6:4, 6:4
Casey Dellacqua (Australia) - Roberta Vinci (Włochy) 7:5, 7:5
Karolína Plíšková (Czechy) - Samantha Stosur (Australia) 6:4, 6:4
Coco Vandeweghe (USA) - Annika Beck (Niemcy, LL) 6:3, 6:2
Timea Bacsinszky (Szwajcaria) - Stefanie Vögele (Szwajcaria, Q) 6:1, 7:5

Wolne losy: Serena Williams (USA, 1); Simona Halep (Rumunia, 2); Petra Kvitová (Czechy, 3); Maria Szarapowa (Rosja, 4); Agnieszka Radwańska (Polska, 5); Eugenie Bouchard (Kanada, 6); Andżelika Kerber (Niemcy, 7); Karolina Woźniacka (Dania, 8)

WTA Wuhan: Zwycięski powrót pary Jans-Ignacik i Mladenović, awans Rosolskiej