ATP Sztokholm: Berdych i genialny Dimitrow w ćwierćfinale, thriller Tomicia z Verdasco

Tomas Berdych i Grigor Dimitrow, który popisywał się w piątek genialnymi zagraniami, awansowali do półfinału turnieju ATP w Sztokholmie. Bernard Tomic pokonał Fernando Verdasco, choć zaczął od 0:6.

Marcin Motyka
Tomas Berdych, mistrz turnieju ATP w Sztokholmie sprzed dwóch lat, po rocznej nieobecności powrócił do stolicy Szwecji i wiedzie mu się doskonale. W ćwierćfinale rozstawiony z numerem pierwszym Czech pokonał kwalifikanta, pogromcę z finału eliminacji Marcina Gawrona, Mariusa Copila, 6:2, 6:2 i wygrał swój szósty z rzędu mecz w imprezie If Stockholm Open.
W ciągu 66 minut gry Berdych ani razu nie został przełamany, posłał osiem asów, po trafionym pierwszym podaniu przegrał zaledwie trzy punkty, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów i łącznie zdobył 66 punktów, o 23 więcej od przeciwnika. Rywalem Czecha w półfinale będzie kolejny tenisista z eliminacji, Matthias Bachinger. Niemiec awansował po raz drugi w karierze do 1/2 finału imprezy rangi ATP World Tour, w piątek wygrywając 4:6, 6:1, 6:4 z Adrianem Mannarino.

Broniący tytułu w Sztokholmie Grigor Dimitrow, który ma jeszcze szansę na występ w kończących sezon Finałach ATP World Tour, wygrał trudną trzysetową batalię z Jackiem Sockiem. Oznaczony "dwójką" Bułgar przegrał pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych okazywał się lepszy o jedno przełamanie, wygrywając ostatecznie po niemal dwóch godzinach rywalizacji 5:7, 6:4, 6:3.

Dimitrow nie tylko awansował do swojego pierwszego półfinału od sierpniowego turnieju rangi ATP Masters 1000 w Montrealu, ale przede wszystkim w piątym gemie drugiej partii zachwycił widzów dwiema pod rząd nieziemskimi akcjami. Podziwu dla rywala nie krył Sock, który po zakończeniu gema przybił z Bułgarem "żółwika". - Na korcie trzeba czasami improwizować, więc na treningu często ćwiczę tego typu zagrania - mówił z uśmiechem na ustach o tych uderzeniach 23-latek z Chaskowa.

Najwięcej emocji przyniósł premierowy mecz piątego dnia zmagań w Sztokholmie. Bernard Tomic przegrał pierwszego seta 0:6, mimo to pokonał rozstawionego z numerem siódmym Fernando Verdasco, a rozstrzygnięcie zapadło w dramatycznym tie breaku trzeciego seta, wygranym przez Australijczyka 8-6. Dla tenisisty z antypodów było to drugie zwycięstwo nad Hiszpanem w trzeciej konfrontacji, a o finał zagra z Dimitrowem, z którym przegrał rok temu w Rotterdamie.

- Jestem bardzo zadowolony z siebie - mówił Tomic. - To nie był łatwy mecz, a najtrudniejsze było to, aby zmienić jego przebieg w drugim secie, co jest niezwykle ważne, gdy przegrasz pierwszego 0:6. Na początku on grał bardzo dobrze i nie dawał mi szans. Ale ciągle próbowałem i wiarę dało mi pierwsze przełamanie - dodał.