ATP Auckland: Osłabiony chorobą Thiem przegrał ze Struffem, awans Johnsona

Dominic Thiem na I rundzie zakończył występy w turnieju ATP w Auckland, przegrywając z Janem-Lennardem Struffem. Do 1/8 finału awansowali Steve Johnson i Adrian Mannarino.

Marcin Motyka
Heineken Open to jedyny turnieju rangi ATP World Tour rozgrywany w Nowej Zelandii. Tradycja tej imprezy sięga 1985 roku, kiedy to jedyny raz w historii triumfował w niej reprezentant gospodarzy Chris Lewis. Na kortach kompleksu ASB zwyciężali również wielkoszlemowi mistrzowie i byli liderzy rankingu ATP - Marcelo Rios, Jonas Bjorkman, Gustavo Kuerten czy Juan Martín del Potro.
W tym roku obsada turnieju nie rzuca na kolana. Z udziału zrezygnowali David Ferrer, Gael Monfils i John Isner, więc najwyżej notowanym tenisistą jest Ernests Gulbis. Prócz Łotysza w Auckland zagrają m.in. Tommy Robredo, Kevin Anderson, Feliciano Lopez i Borna Corić. W meczu otwarcia tegorocznej edycji Heineken Open zwyciężył Adrian Mannarino. Francuz pokonał 6:1, 6:1 w 53 minuty Federico Delbonis, notując aż sześć przełamań serwisu Argentyńczyka, i w II rundzie stanie naprzeciw rozstawionego z numerem trzecim Roberto Bautisty.

Porażkę w swoim debiucie w Nowej Zelandii poniósł Dominic Thiem. Austriak, który w ostatnich tygodniach zmagał się z chorobą, przez co opuścił turniej w Ad-Dausze, nie wytrzymał fizycznie trudów spotkania z Janem-Lennardem Struffem i przegrał z Niemcem po godzinie i 57 minutach 7:6(6), 4:6, 3:6.

- Pierwszy set był udany, dobrze serwowałem. Ale od drugiego jasne stało się, że brakuje mu praktyki meczowej. Moje przygotowania do sezonu nie były idealne, więc miało to wpływ na moją grę - skomentował 21-latek z Wiener Neustadt.

Do 1/8 finału awansował także Steve Johnson. Rozstawiony z numerem ósmym Amerykanin pokonał 7:5, 6:4 João Sousę, kończąc mecz po półtorej godzinie rywalizacji wspaniałym topspinowym lobem. 25-latek z Kalifornii, zeszłoroczny ćwierćfinalista Heineken Open, w kolejnej rundzie zagra z lepszym z pary Borna Corić - Pablo Carreno.