ATP Houston: Fernando Verdasco nie obroni tytułu, finał wewnętrzną sprawą Amerykanów

Sam Querrey wygrał w półfinale turnieju ATP w Houston z broniącym tytułu Fernando Verdasco i w niedzielnym finale zagra z innym Amerykaninem, Jackiem Sockiem, który pokonał Kevina Andersona.

Marcin Motyka
Fernando Verdasco mógł zostać pierwszym tenisistą od czasów Andy'ego Roddicka (lata 2001-02), który w dwóch kolejnych sezonach zdobędzie tytuł w turnieju ATP w Houston. Hiszpan, zeszłoroczny mistrz tej imprezy, nie dokona jednak tej sztuki, bowiem w półfinale przegrał z Samem Querreyem, ulegając Amerykaninowi czwarty raz w karierze w piątej konfrontacji.
Pierwszego seta Querrey wygrał pewnie, 7:5. W drugim warunki gry dyktował Verdasco i zwyciężył 6:2. Na początku decydującej partii Hiszpan, najwyżej rozstawiony tenisista imprezy w Houston, stracił podanie. Nie pomógł mu nawet deszcz, który na ponad godzinę przerwał spotkanie przy stanie 2:1 w trzeciej odsłonie dla Querreya. Po wznowieniu oznaczony "ósemką" Amerykanin pilnował własnego serwisu i zakończył mecz jako zwycięzca. Tym samym 28-letni Querrey awansował do swojego 13. w karierze finału w głównym cyklu (ma na koncie siedem mistrzostw), w tym pierwszego od lipca 2012 roku, gdy święcił triumf w Los Angeles. Jego finałowym rywalem będzie Jack Sock, z którym jeszcze nigdy się nie mierzył.

W chronologicznie pierwszym sobotnim półfinale 22-letni Sock wygrał 7:6(3), 6:3 z turniejową "trójką", Kevinem Andersonem. - Z Kevinem na każdej nawierzchni gra się trudno. Całkiem dobrze serwowałem i czułem się komfortowo przy własnym podaniu. W drugim secie udało mi się obronić kilka break pointów, a później wywalczył przełamanie, które wystarczyło do zwycięstwa. Przez cały tydzień gram dobrze i czuję, że mój tenis staje się coraz lepszy - mówił po awansie do premierowego finału tenisista z Nebraski.

Niedzielny finał będzie pierwszym od 2012 roku i turnieju w Atlancie, gdy Mardy Fish pokonał Johna Isnera, w którym zmierzą się dwaj reprezentanci USA. W Houston poprzednio taka sytuacja miała miejsce przed 12 laty i wówczas Andre Agassi okazał się lepszy od Roddicka. Ostatnim amerykańskim mistrzem US Men's Clay Court Championship był Isner, triumfator z sezonu 2013.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)