ATP Barcelona: Almagro inauguracyjnym rywalem Nadala, pierwszy krok Nishikoriego, wspaniały Rublow

Nicolas Almagro wyeliminował Paolo Lorenziego i w II rundzie turnieju ATP w Barcelonie zagra z Rafaelem Nadalem. Kei Nishikori wykonał pierwszy krok ku obronie tytułu, sensację sprawił Andriej Rublow.

Marcin Motyka
17-letni Andriej Rublow, najmłodszy tenisista w Top 400 rankingu ATP, sprawił wielką sensację, w I rundzie turnieju ATP w Barcelonie pokonując 7:6(4), 6:3 Fernando Verdasco. - Byłem bardzo zmęczony po turnieju w Monte Carlo, ale dyrektor turnieju bardzo chciał, abym zagrał. On grał bardzo agresywnie, na zasadzie "wszystko albo nic". Zaskoczyła mnie ta moc i intensywność - powiedział Hiszpan, który miał zastrzeżenia do zachowania swojego rywala. - Byłem tym zaskoczony. On ma 17 lat, a jest już gburowaty i w stosunku do rywali zachowuje się niegrzecznie.
Rublow wtorkowy mecz kończył z problemami. W ostatnim gemie dopadły go kurcze, ale zakończył spotkanie za piątym meczbolem. - Jestem bardzo szczęśliwy, bo pokonałem jednego z najlepszych tenisistów w rozgrywkach - mówił Rosjanin. - To niesamowite. Nie wiem, co powiedzieć. Starałem się nie myśleć i chciałem grać swój najlepszy tenis, bo nie miałem nic do stracenia - dodał 329. gracz świata, który w II rundzie zagra z Fabio Fogninim. Nicolás Almagro spędził we wtorek na korcie ledwie dziesięć minut. Właśnie po tym czasie jego rywal, Paolo Lorenzi, poddał pojedynek. Tym samym Hiszpan wygrał swój 250. mecz w karierze w głównym cyklu na mączce i awansował do II rundy, gdzie zagra z Rafaelem Nadalem. Ze słynnym rodakiem 29-latek z Murcji przegrał 11 razy, a jedyna wygraną zanotował w zeszłym roku właśnie w turnieju Barcelona Open Banc Sabadell.

Niemal przegrany mecz wygrał Albert Montanes. Hiszpan przegrywał w decydującym secie spotkania z Ricardasem Berankisem 3:5, ale odrobił stratę i ostatecznie triumfował 1:6, 6:4, 7:5. W II rundzie 34-latek z Barcelony zagra ze swoim rodakiem, Davidem Ferrerem, z którym ma bilans 0-5 i 0-11 w setach.

Premierowym rywalem rozstawionego z "czwórką" Marina Cilicia będzie natomiast Victor Estrella. 34-letni weteran z Dominikany wygrał w dwóch setach z utalentowanym 21-latkiem Dominikiem Thiemem. Tymczasem oznaczony numerem piątym Feliciano Lopez na początek swoich zmagań w stolicy Katalonii zagra z Marselem İlhanem, który wyeliminował Jamesa Warda.

Do 1/16 finału awansowali również João Sousa, który ograł 6:4, 3:6, 6:3 Kenny'ego de Scheppera i jego następnym przeciwnikiem będzie Santiago Giraldo, oraz Juan Monaco. Argentyńczyk okazał się lepszy od Alejandro Gonzaleza, a o III rundę powalczy z turniejową "14", Martinem Klizanem.

We wtorek rozegrano także pierwsze pojedynki II rundy. Broniący tytułu Kei Nishikori wygrał 6:3, 6:4 z Tejmurazem Gabaszwilim. - Rozegrałem dwa dobre sety. To był mój pierwszy w sezonie mecz na mączce, więc nie był łatwy, ale dobrze serwowałem. Powrót w miejsce, gdzie przed rokiem zdobyło się tytuł, to zawsze wspaniałe uczucie - stwierdził Japończyk, który zapisał na swoim koncie dwa asy, 22 zagrania kończące i wykorzystał dwa z trzech break pointów.

Podobnie jak Almagro, we wtorek 250. mecz w głównym cyklu na korcie ziemnym wygrał Tommy Robredo. Mistrz Barcelona Open Banc Sabadell z 2004 roku oddał tylko pięć gemów Michaiłowi Kukuszkinowi, rewanżując się Kazachowi za ubiegłoroczną porażkę z Szanghaju.

Oznaczony "siódemką" Roberto Bautista wygrał 6:3, 6:4 z Thomazem Belluccim i w III rundzie zawodów w stolicy Katalonii stanie naprzeciw Pablo Cuevasa. Rozstawiony z numerem dziesiątym Urugwajczyk na zakończenie wtorkowej serii gier okazał się lepszy od posiadacza dzikiej karty, Roberto Carballesa.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)