Roland Garros: Lucie Safarova odarła Marię Szarapową z marzeń o obronie tytułu!

Maria Szarapowa nie obroni tytułu w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. W IV rundzie Rosjanka przegrała z Lucie Safarovą.

Maria Szarapowa (WTA 2) triumfowała w Rolandzie Garrosie sprzed trzech lat oraz z ubiegłego sezonu. W tym roku 28-letnia Rosjanka nie będzie miło wspominać paryskiej imprezy. W IV rundzie przegrała 6:7(3), 4:6 ze swoją rówieśniczką, Lucie Safarovą (WTA 13). Dla wiceliderki rankingu to najgorszy występ w tej lewie Wielkiego Szlema od 2010 roku, gdy odpadła w III rundzie. Czeszka w ćwierćfinale Rolanda Garrosa zagra po raz pierwszy.
W drugim gemie I seta Šafářová od 15-40 zdobyła cztery punkty, popisując się krosem forhendowym i bekhendem po linii. Potężny bekhendowy return po krosie dał jej przełamanie na 2:1. Kapitalny dropszot przyniósł Szarapowej dwa break pointy na 3:3. Pierwszego Czeszka odparła kombinacją dwóch krosów, bekhendowego i forhendowego, ale przy drugim popełniła podwójny błąd. Rosjanka od 15-30 zdobyła trzy punkty i z 1:3 wyszła na 4:3. Do końca tej partii nie było ani jednego przełamania i w efekcie odbył się czwarty z rzędu tie break w konfrontacjach tych tenisistek. Šafářová rozpoczęła go od bardzo mocnego uderzenia, dwóch kończących bekhendów oraz krosa forhendowego. Szarapowa przegrywała 1-4, po tym jak popełniła podwójny błąd. Wygrywający serwis oraz wolej bekhendowy w odpowiedzi na dropszota rywalki dały Czeszce pięć piłek setowych. Przy trzeciej z nich Rosjanka wyrzuciła forhend. W drugim gemie II seta Szarapowa oddała podanie podwójnym błędem. Na 3:0 Šafářová podwyższyła świetnym krosem forhendowym. Kapitalny forhend po linii dał Rosjance dwa break pointy na 2:3. Czeszka oddała podanie podwójnym błędem. Gem ten jednak rozpoczął się od błędnej decyzji sędziego. Šafářová powinna zdobyć punkt na 15-0, po tym jak bekhend Szarapowej wylądował poza kortem. Sędzia jednak błędnie ocenił piłkę jako styczną z linią, a urodzona w Brnie 28-latka szybko zaakceptowała jego decyzję. Czeszka miała break pointa na 4:2, ale fatalnie przestrzeliła drajw woleja. Dwa asy z rzędu pozwoliły Rosjance wyrównać na 3:3. Po podwójnym błędzie rywalki Šafářová uzyskała piłkę meczową w 10. gemie. Zmarnowała ją prostym błędem - zepchnęła rywalkę do defensywy, po czym wpakowała forhend w siatkę. Dwa genialne krosy forhendowe pozwoliły jej zapewnić sobie awans do ćwierćfinału.

W trwającym godzinę i 49 minut spotkaniu Szarapowa zaserwowała sześć asów, ale też popełniła pięć podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu Rosjanka zdobyła tylko 13 z 30 punktów. Šafářová dwa razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała trzy z sześciu break pointów. Czeszce naliczono 34 kończące uderzenia i 22 niewymuszone błędy. Szarapowa miała ujemny bilans piłek wygranych bezpośrednio (20) do błędów własnych (26).

Šafářová poprawiła na 2-4 bilans meczów z Szarapową. Czeszka była górą w 2010 roku w Madrycie. W czterech kolejnych konfrontacjach lepsza była Rosjanka, ale trzy razy po trzysetowych bitwach. W poniedziałek obie tenisistki zmierzyły się po raz pierwszy od czasu pamiętnego ubiegłorocznego boju, jaki stoczyły w Stuttgarcie. Szarapowa zwyciężyła wówczas 7:6(5), 6:7(5), 7:6(2). W 2015 roku Rosjanka jeszcze nie wygrała żadnego tie breaku (bilans 0-4).

Kolejną rywalką Šafářovej będzie Garbine Muguruza (WTA 20), która pokonała 6:3, 6:4 Flavię Pennettę (WTA 28). Hiszpanka wróciła z 0:2 w pierwszym oraz z 1:4 w drugim secie i po raz drugi z rzędu zameldowała się w ćwierćfinale Rolanda Garrosa. W ciągu 86 minut na jej konto poszło 30 kończących uderzeń i 34 niewymuszone błędy. Przy siatce Muguruza zdobyła 11 z 15 punktów. Pennetta miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 19 błędów własnych.

Muguruza pokonała Pennettę po raz trzeci. Dwa wcześniejsze mecze z Włoszką wygrała po trzysetowych pojedynkach, w jednym z nich odrodziła się po przegraniu I seta 0:6. Hiszpanka w wielkoszlemowym ćwierćfinale zagra po raz drugi. Šafářová w najlepszej ósemce imprezy tej rangi zameldowała się po raz trzeci - po Australian Open 2007 i Wimbledonie 2014. W ubiegłym sezonie na londyńskiej trawie dopiero w walce o finał przegrała ze swoją rodaczką Petrą Kvitovą, późniejszą triumfatorką. We wtorek odbędzie się pierwszy pojedynek Czeszki z Muguruzą.