WTA Rzym: Swietłana Kuzniecowa i Samantha Stosur zmierzą się w II rundzie

Rosjanka Swietłana Kuzniecowa pokonała Francuzkę Caroline Garcię i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie.

PAP/EPA / RHONA WISE

Swietłana Kuzniecowa (WTA 19) w Rzymie dwa razy grała w finale (2007, 2009). W tym roku w tej imprezie bierze udział po raz 13. W latach 2010-2014 Rosjanka wygrała na Foro Italico łącznie jeden mecz. W ubiegłym sezonie nie wystąpiła tutaj z powodu kontuzji lewego uda. We wtorek pokonała 7:5, 6:4 Caroline Garcię (WTA 53). W trwającym godzinę i 56 minut meczu Kuzniecowa zaserwowała siedem asów i wykorzystała cztery z 14 break pointów. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Garcia miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 44 pomyłki. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w sezonie. W marcu w Miami również górą była Rosjanka, w tie breaku trzeciego seta.

Samantha Stosur (WTA 22) pokonała 4:6, 7:6(5), 6:1 Alison Riske (WTA 88). Australijka wróciła z 4:6, 3:5 oraz obroniła piłkę meczową. W trwającym dwie godziny i 25 minut meczu 32-latka z Gold Coast wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Riske popełniła 12 podwójnych błędów. W II rundzie dojdzie do konfrontacji dwóch mistrzyń US Open, Kuzniecowej (2004) ze Stosur (2011). Bilans meczów obu tenisistek to 4-4. W ubiegłym miesiącu miały się zmierzyć w półfinale turnieju w Pradze, ale Rosjanka oddała to spotkanie walkowerem z powodu kontuzji brzucha.

Półfinalistka imprezy z ubiegłego sezonu Daria Gawriłowa (WTA 32) wygrała 6:1, 7:6(3) z Sabiną Lisicką (WTA 44). W drugim secie Australijka wróciła ze stanu 1:4. Niemiecka finalistka Wimbledonu 2013 popełniła pięć podwójnych błędów, a w sumie 26 niewymuszonych przy 18 kończących uderzeniach. Gawriłowej zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Kolejną rywalką tenisistki z Melbourne będzie Simona Halep, której urwała seta w ubiegłym roku w Indian Wells.

Eugenie Bouchard (WTA 46) pokonała 6:4, 2:6, 6:3 Jelenę Janković (WTA 25) po godzinie i 57 minutach walki. Obie tenisistki zaliczyły po siedem przełamań. Kanadyjka zdobyła o jeden punkt więcej od rywalki (83-82). Posłała 29 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy, a przy siatce zgarnęła 12 z 16 punktów. Serbce naliczono 21 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Janković to mistrzyni rzymskiej imprezy z 2007 i 2008 roku. W II rundzie Bouchard zagra z Andżeliką Kerber, z którą ma bilans meczów 2-1. Będzie to ich drugie spotkanie na korcie ziemnym. W IV rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2014 Kanadyjka rozbiła Niemkę 6:1, 6:2.

Jelena Ostapenko (WTA 39) wygrała 6:3, 6:1 z Kristiną Mladenović (WTA 28). Łotyszka zdobyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 21 z 26 przy drugim serwisie rywalki. 18-latka z Rygi wykorzystała siedem z 12 break pointów. Półfinalistka tegorocznego Australian Open Johanna Konta (WTA 23) rozbiła 6:1, 6:2 Johannę Larsson (WTA 60). Brytyjka zaserwowała osiem asów i obroniła cztery z pięciu break pointów.

Kwalifikantka Mariana Duque (WTA 109) wykorzystała pięć z 10 break pointów i pokonała 6:4, 6:1 Monikę Niculescu (WTA 34). Timea Babos (WTA 48) wygrała 6:1, 6:4 z Kiki Bertens (WTA 86). Holenderka zaserwowała pięć asów, ale zdobyła tylko siedem z 21 punktów przy swoim drugim podaniu i pięć razy dała się przełamać. Christina McHale (WTA 56) zwyciężyła 6:1, 2:6, 6:2 reprezentantkę gospodarzy Claudię Giovine (WTA 423). Amerykanka trzy razy oddała własne podanie, a sama zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu okazji.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 2,399 mln euro
wtorek, 10 maja

I runda gry pojedynczej:

Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 9) - Caroline Garcia (Francja) 7:5, 6:4
Samantha Stosur (Australia) - Alison Riske (USA, Q) 4:6, 7:6(5), 6:1
Daria Gawriłowa (Australia) - Sabina Lisicka (Niemcy) 6:1, 7:6(3)
Eugenie Bouchard (Kanada) - Jelena Janković (Serbia) 6:4, 2:6, 6:3
Timea Babos (Węgry) - Kiki Bertens (Holandia, Q) 6:1, 6:4
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Kristina Mladenović (Francja) 6:3, 6:1
Johanna Konta (Wielka Brytania) - Johanna Larsson (Szwecja, Q) 6:1, 6:2
Mariana Duque (Kolumbia, Q) - Monica Niculescu (Rumunia) 6:4, 6:1
Christina McHale (USA, Q) - Claudia Giovine (Włochy, WC) 6:1, 2:6, 6:2

wolne losy: Serena Williams (USA, 1); Andżelika Kerber (Niemcy, 2); Garbine Muguruza (Hiszpania, 3); Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4); Petra Kvitova (Czechy, 5); Simona Halep (Rumunia, 6); Roberta Vinci (Włochy, 7); Carla Suarez (Hiszpania, 8)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do III rundy turnieju WTA w Rzymie?