ATP Szanghaj: Łukasz Kubot i Marcelo Melo w ćwierćfinale debla po obronie meczboli

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do ćwierćfinału debla w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. W czwartek polsko-brazylijska para pokonała Feliciano Lopeza i Marka Lopeza, broniąc trzech meczboli.

Marcin Motyka
Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Łukasz Kubot (z lewej) i Marcelo Melo

Łukasz Kubot i Marcelo Melo musieli sporo się naczekać, aby rozpocząć rywalizację w turnieju ATP w Szanghaju. Pierwotnie mecz II rundy Polaka i Brazylijczyka z parą Feliciano Lopez / Marc Lopez miał zostać rozegrany w środę, lecz z powodu opadów deszczu został przełożony. W czwartek zmagania tenisistów znów zakłócała pogoda, dlatego organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu spotkania do hali.

Mecz Kubota i Melo, mistrzów Wimbledonu 2017, z Feliciano Lopezem i Markiem Lopezem, zwycięzcami Roland Garros 2016, był wyrównany i trzymał w napięciu do samego końca. Pierwszego seta Polak i Brazylijczyk wygrali 7:5. W drugim lepsi, 6:4, byli Hiszpanie.

W decydującym super tie breaku Kubot i Melo musieli odrabiać straty. Przegrywali 2-5, po chwili 3-7, ale wykazali się znakomitym finiszem. Ze stanu 7-9 wyrównali na 9-9, następnie obronili trzeciego meczbola, by wygrać 13-11, kończąc spotkanie za drugą piłką meczową.

Pojedynek trwał 105 minut. W tym czasie Kubot i Melo posłali trzy asy, popełnili jeden podwójny błąd serwisowy, dwukrotnie zostali przełamani, wykorzystali dwa z dziesięciu break pointów i łącznie zdobyli 80 punktów, o pięć więcej od rywali.

Przeciwnikami rozstawionych z numerem drugim Polaka i Brazylijczyka w ćwierćfinale będą Santiago Gonzalez i Julio Peralta. Meksykanin i Chilijczyk w czwartek pokonali 6:4, 7:6(5) oznaczony "ósemką" duet Ryan Harrison / Michael Venus.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,924 mln dolarów
czwartek, 12 października

II runda gry podwójnej:

Łukasz Kubot (Polska, 2) / Marcelo Melo (Brazylia, 2) - Feliciano Lopez (Hiszpania) / Marc Lopez (Hiszpania) 7:5, 4:6, 13-11

Czy Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansują do półfinału?