Australian Open: trudne przeprawy Simony Halep i Venus Williams. Szybki awans Eliny Switoliny

Simona Halep pokonała w trzech setach Kaię Kanepi w I rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Trudne otwarcie ma również za sobą Venus Williams, która wyeliminowała Mihaelę Buzarnescu.

Simona Halep Getty Images / Matt King / Na zdjęciu: Simona Halep
Simona Halep miała serię pięciu z rzędu przegranych meczów. W Australian Open ją przerwała, ale kosztowało ją to dużo wysiłku. Rumunka zwyciężyła 6:7(2), 6:4, 6:2 Kaię Kanepi (WTA 71). Tenisistka z Konstancy przegrała z Estonką w I rundzie US Open 2018. Tym razem liderka rankingu przetrwała napór rywalki.

W 12. gemie pierwszego seta Halep obroniła dwie piłki setowe, ale w tie breaku nie miała nic do powiedzenia. W drugiej partii Kanepi prowadziła 2:1 z przełamaniem, ale Rumunka natychmiast odrobiła stratę, a później jeszcze raz odebrała rywalce podanie. Przy 5:4 liderka rankingu wykorzystała czwartą piłkę setową. W trzecim secie Halep od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu.

W trwającym dwie godziny i 11 minut meczu mistrzyni Rolanda Garrosa posłała 25 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Kanepi naliczono 40 piłek wygranych bezpośrednio i 62 pomyłki. W II rundzie Halep zmierzy się z Sofią Kenin (WTA 37), która pokonała 6:3, 3:6, 7:5 Weronikę Kudermetową (WTA 111) po dwóch godzinach i sześciu minutach. Rosjanka posłała 13 asów, ale pięć razy została przełamana.

Venus Williams (WTA 36) zwyciężyła 6:7(3), 7:6(3), 6:2 Mihaelę Buzarnescu (WTA 26). W pierwszym secie Amerykanka nie wykorzystała prowadzenia 5:3, a w drugim odrodziła się z 3:5. W trzeciej partii wyszła na 4:1 i nie dopuściła do zwrotu akcji. Mecz trwał dwie godziny i 39 minut. Williams zanotowano 41 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Buzarnescu miała 34 piłki wygrane bezpośrednio i 31 pomyłek. W II rundzie Amerykanka zmierzy się z Alize Cornet (WTA 46), która zdobyła 18 z 19 punktów przy siatce i pokonała 6:2, 6:2 Larę Arruabarrenę (WTA 86).

Elina Switolina (WTA 7) rozbiła 6:1, 6:2 Viktoriję Golubić (WTA 103). W ciągu 61 minut Ukrainka zaserwowała dziewięć asów i wykorzystała pięć z 10 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Viktoria Kuzmova (WTA 48), która pokonała 4:6, 6:4, 6:2 Katerynę Kozłową (WTA 94). W trwającym dwie godziny i 14 minut spotkaniu Słowaczka posłała 14 asów, a Ukrainka popełniła 10 podwójnych błędów.

Dominika Cibulkova (WTA 25) przegrała 2:6, 6:4, 2:6 z Shuai Zhang (WTA 42). W ciągu dwóch godzin i 11 minut. Słowaczka zrobiła 42 niewymuszone błędy przy 15 kończących uderzeniach. Chinka miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. W II rundzie tenisistka z Tiencinu zmierzy się z Kristyną Pliskovą (WTA 101), która zwyciężyła 7:6(2), 2:6, 6:2 Annę Blinkową (WTA 90). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 3:5. W trwającym dwie godziny i trzy minuty zaserwowała 13 asów. Obie tenisistki popełniły po 29 niewymuszonych błędów. Finalistce US Open 2016 naliczono 43 kończące uderzenia, a Rosjanka miała ich 34.

Margarita Gasparian (WTA 91) pokonała 4:6, 6:2, 6:2 Lin Zhu (WTA 118). Rosjanka zaserwowała siedem asów i zdobyła 11 z 11 punktów przy siatce. Obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie. Dajana Jastremska (WTA 57) wróciła z 2:5 i wygrała 7:5, 6:2 z Samanthą Stosur (WTA 75).