WTA Dubaj: natchniona Bencić pokonała Halep. Switolina odprawiła kolejną Hiszpankę

Belinda Bencić kontynuuje marsz w turnieju WTA Premier 5 w Dubaju. W ćwierćfinale Szwajcarka wyeliminowała Simonę Halep. Elina Switolina pokonała Carlę Suarez i wygrała 12. mecz z rzędu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Belinda Bencić Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Belinda Bencić
W III rundzie Belinda Bencić (WTA 45) obroniła sześć piłek meczowych i pokonała Arynę Sabalenkę. W ćwierćfinale Szwajcarka poszła za ciosem i zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:2 Simonę Halep (WTA 2). Była siódma rakieta globu awansowała do pierwszego półfinału turnieju rangi Premier lub wyższej od 2016 roku (Petersburg). Po raz pierwszy od czterech lat (Tokio) wygrała dwa mecze z rzędu z tenisistami z Top 10 rankingu.

W pierwszym secie Bencić prowadziła 2:0 i miała break pointa na 3:0, ale później przewagę uzyskała Halep. Druga partia rozpoczęła się od obustronnych przełamań, a od 3:4 trzy gemy z rzędu zdobyła Szwajcarka. W decydującej odsłonie Rumunka z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale końcówka należała do tenisistki z Wollerau. Dużo emocji było w ósmym gemie. Bencić zniwelowała w nim trzy break pointy i wykorzystała trzecią piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 17 minut spotkaniu było 12 przełamań, z czego siedem dla Bencić. Szwajcarka zdobyła o dwa punkty więcej (101-99). Naliczono jej 26 kończących uderzeń i 35 niewymuszonych błędów. Halep miała 38 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek. Rumunka zaserwowała osiem asów, ale też popełniła 13 podwójnych błędów. Było to trzecie starcie tych tenisistek. Bilans to teraz 2-1 dla Bencić.

Dla Halep był to dziewiąty mecz na przestrzeni 13 dni. W Pucharze Federacji pokonała Katerinę Siniakovą i Karolinę Pliskovą. Przed tygodniem doszła do finału w Dosze, w którym przegrała z Elise Mertens. Rumunka w Dubaju zdobyła tytuł w 2015 roku.

W piątek w półfinale Bencić zmierzy się z Eliną Switoliną (WTA 6), która pokonała 6:2, 6:3 Carlę Suarez (WTA 26). W drugim secie Ukrainka wróciła ze stanu 0:2. W ciągu 78 minut zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dwa razy została przełamana, a sama wykorzystała pięć z 10 break pointów. Switolina wyrównała na 4-4 bilans meczów z Suarez.

Ukrainka wygrała 12. mecz z rzędu w Dubaju. W dwóch poprzednich sezonach w dziewięciu spotkaniach straciła dwa sety. W tym tygodniu nie oddała partii Ons Jabeur oraz Hiszpankom, Garbine Muguruzie i Carli Suarez. Największy opór, póki była w stanie, postawiła jej ta pierwsza, która prowadziła 4:1 w pierwszym secie. Ostatecznie Tunezyjka skreczowała z powodu kontuzji prawego ramienia przy prowadzeniu Switoliny 7:6(4), 4:0.

Bencić i Switolina zmierzą się po raz drugi. W 2014 roku w Charlestonie Szwajcarka zwyciężyła 6:7(4), 6:4, 6:1.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,828 mln dolarów
czwartek, 21 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 6) - Carla Suarez (Hiszpania) 6:2, 6:3
Belinda Bencić (Szwajcaria) - Simona Halep (Rumunia, 3) 4:6, 6:4, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Dubaju?