ATP Rzym: Rafael Nadal odprawił Fernando Verdasco. Diego Schwartzman z największym zwycięstwem

Rafael Nadal po raz 17. w karierze pokonał Fernando Verdasco i awansował do półfinału międzynarodowych mistrzostw Włoch. Największe zwycięstwo w karierze odniósł w piątek Diego Schwartzman, który pokonał Keia Nishikoriego.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
W piątek Rafael Nadal poprawił na 17-3 bilans spotkań z Fernando Verdasco. Ich mecz na Foro Italico zakończył się wynikiem 6:4, 6:0, ale utytułowany Hiszpan miał początkowo sporo problemów z doświadczonym rodakiem. Dopiero w drugim secie tenisista z Majorki wskoczył na wyższy poziom i nie dał szans zawodnikowi z Madrytu.

Pierwszą partię bardzo dobrze zaczął Verdasco, który przełamał w gemie otwarcia, po czym wyszedł na 2:0. Minęło 20 minut, aby Nadal zdobył premierowego gema. Potem musiał gonić wynik, co nie było łatwe, ponieważ miał sporo problemów z wygrywaniem punktów przy własnym podaniu. Ostatecznie Rafa wyrównał w szóstym gemie, a przy stanie po 4 z trudem utrzymał serwis. Teraz w opałach znalazł się Verdasco, który przegrał gema i tym samym całego seta.

Zwycięstwo w premierowej odsłonie pozwoliło Nadalowi złapać trochę luzu. W drugim secie Hiszpan szybko zdobył przełamanie i wyszedł na 3:0. Teraz Verdasco nie stawił już większego oporu, bowiem w trzech kolejnych gemach zdobył zaledwie trzy punkty. Spotkanie zakończył na "minusie", ponieważ miał 18 wygrywających uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Obrońca tytułu skończył 17 piłek i pomylił się tylko 13 razy.

Nadal ze stratą zaledwie sześciu gemów w trzech meczach awansował do półfinału międzynarodowych mistrzostw Włoch. W sobotę powalczy o pierwszy w tym roku finał turnieju na kortach ziemnych. Na jego drodze stanie Stefanos Tsitsipas, który skorzystał na problemach zdrowotnych Szwajcara Rogera Federera i nie musiał nawet w piątek wychodzić na kort. Grek dopiero co pokonał Nadala w półfinale zeszłotygodniowych zawodów w Madrycie, dlatego Hiszpan będzie miał okazję do rewanżu.

Największe zwycięstwo w karierze odniósł w piątek w Rzymie Diego Schwartzman. Argentyńczyk pokonał notowanego na szóstym miejscu w rankingu ATP Keia Nishikoriego 6:4, 6:2. Wynik meczu byłby bardziej okazały, gdyby tenisista z Buenos Aires wykorzystał w pierwszym secie prowadzenie 5:0. Wówczas dwukrotnie dał się przełamać i niewiele brakowało, a rywal doprowadziłby do remisu. Japończyk zagrał jednak bardzo słabo. W całym meczu miał 15 wygrywających uderzeń i aż 28 pomyłek. Argentyńczyk skończył 12 piłek i popełnił 14 niewymuszonych błędów.

Schwartzman zameldował się w półfinale międzynarodowych mistrzostw Włoch i natychmiast podjął decyzję o wycofaniu się z turnieju debla. Wspólnie z Guido Pellą miał się spotkać z Henrim Kontinenem i Johnem Peersem w meczu o ćwierćfinał. W wyniku rezygnacji Argentyńczyków to Fin i Australijczyk zostali przeciwnikami Łukasza Kubota i Marcelo Melo. Dla Schwartzmana ważniejszy będzie oczywiście sobotni pojedynek singla, w którym na jego drodze stanie najwyżej rozstawiony Serb Novak Djoković.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)