Roland Garros: Rafael Nadal po raz 12. królem Paryża. Dominic Thiem zabrał mu tylko seta

Rafael Nadal po raz 12. w karierze wygrał wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W niedzielnym finale Hiszpan wygrał czterosetowy bój z walczącym o pierwsze mistrzostwo tej rangi Austriakiem Dominikiem Thiemem 6:3, 5:7, 6:1, 6:1.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal, mistrz Rolanda Garrosa 2019 PAP/EPA / SRDJAN SUKI / Na zdjęciu: Rafael Nadal, mistrz Rolanda Garrosa 2019
Po trzysetowej porażce w zeszłorocznym finale Dominic Thiem bardzo chciał się pokazać z lepszej strony. Austriak wierzył, że jest w stanie wygrać z Rafaelem Nadalem w imprezie wielkoszlemowej. Dotychczas w zawodach tej rangi trzykrotnie przegrał w trzech setach na kortach w Paryżu (2014, 2017 i 2018), a raz doznał pięciosetowej porażki w US Open (2018). Pokonanie Hiszpana w jego francuskiej świątyni jest piekielnie trudnym zadaniem.

Pierwsze gemy zdawały się zapowiadać, że Thiem jest gotowy pójść na wojnę z Nadalem. Potrafił zaskoczyć utytułowanego przeciwnika i zdobyć przełamanie w piątym gemie. Prowadzenie nie uskrzydliło jednak rozstawionego z "czwórką" zawodnika. Austriak nie wykorzystał okazji i nie poszedł za ciosem. Natychmiast oddał inicjatywę i szybko stracił serwis. Po zmianie stron Rafa dołożył jeszcze jednego breaka, po czym zwieńczył seta wynikiem 6:3.

W drugiej odsłonie Thiem się pewniej. Nie załamał się poprzednim niepowodzeniem, ale starał się wywierać presję na rywalu. Był to najlepszy okres w grze pretendenta, który odważnie wchodził w kort, posyłał sporo kończących uderzeń i nie dał Hiszpanowi żadnego break pointa. Gdy zanosiło się na tie breaku, Nadal sprezentował przeciwnikowi kilka punktów i pojawiły się dwa setbole dla Austriaka. Już przy pierwszym tenisista z Majorki wyrzucił piłkę w aut i w takich okolicznościach doszło do wyrównania stanu pojedynku.

Nadal jednak szybko dokonał przegrupowania. Skorzystał z przerwy toaletowej, ochłonął i z większym impetem ruszył na rywala. Thiem nie uniknął błędów już w gemie otwarcia i stracił serwis do zera. Potem przegrał jeszcze podanie na 0:3 i w ten sposób Hiszpan osiągnął bezpieczną przewagę. Mistrz nie zamierzał już czekać i zakończył tę część spotkania w siódmym gemie, przy podaniu Austriaka.

Wysoka wygrana w trzecim secie mocno podbudowała Nadala. Hiszpan grał swobodnie, świetnie returnował i poruszał się po korcie. Czwartą odsłonę rozpoczął od przełamania w drugim gemie i wyniku 3:0. Potem Thiem z trudem wrócił ze stanu 0-40 w czwartym gemie dzięki serwisowi. Na nic więcej nie pozwolił mu obrońca tytułu, który przełamał jeszcze na 5:1. Po chwili Rafa zakończył trwający trzy godziny pojedynek wynikiem 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 przy drugiej piłce meczowej.

Roland Garros: triumf Kristiny Mladenović i Timei Babos

Nadal sięgnął po 12. trofeum w Paryżu i 18. wielkoszlemowe mistrzostwo w karierze. W tej drugiej kategorii lepszym od niego jest tylko Szwajcar Roger Federer, który ma na koncie 20 pucharów. Tenisista z Majorki triumfował na kortach Rolanda Garrosa w latach 2005-2008, 2010-2014 i 2017-2019. Jego łączny bilans gier wynosi tutaj 93-2. Jedynymi pogromcami Hiszpana we francuskiej stolicy byli Szwed Robin Soederling (2009) i Serb Novak Djoković (2015).