Tenis. Wimbledon 2019: Cori Gauff lepsza od Venus Williams w starciu pokoleń. Awans Karoliny Woźniackiej

15-letnia Cori Gauff pokonała Venus Williams w starciu tenisowych pokoleń. Do II rundy Wimbledonu 2019 awansowała Karolina Woźniacka, a Su-Wei Hsieh wyeliminowała Jelenę Ostapenko.

Cori Gauff Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Cori Gauff
W I rundzie Wimbledonu odbyła się konfrontacja pokoleń. 15-letnia Cori Gauff (WTA 313) wygrała 6:4, 6:4 z urodzoną w 1980 roku Venus Williams (WTA 44). W ciągu 79 minut niżej notowana Amerykanka obroniła dwa z trzech break pointów, a sama wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie. Posłała 18 kończących uderzeń i popełniła osiem niewymuszonych błędów. Williams, pięciokrotnej mistrzyni imprezy, zanotowano 16 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Mając 15 lat i 122 dni Gauff została najmłodszą zwyciężczynią meczu w wielkoszlemowym turnieju od US Open 1996 (Anna Kurnikowa). Kolejną jej rywalką będzie Magdalena Rybarikova.

Karolina Woźniacka (WTA 19) przegrywała 0:4 z Sara Sorribes (WTA 70). Dunka zdobyła pięć gemów z rzędu, miała trzy piłki setowe i w tym momencie Hiszpanka skreczowała z powodu problemów z plecami. W II rundzie mistrzyni Australian Open 2018 zmierzy się z Weroniką Kudermetową. Dla Woźniackiej to 13. występ w Wimbledonie. Jest to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym nie doszła do ćwierćfinału.

Su-Wei Hsieh (WTA 29) pokonała 6:2, 6:2 Jelenę Ostapenko (WTA 37). Łotyszka nie obroni punktów za ubiegłoroczny półfinał. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 z trzeciego z rzędu wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. W ciągu 67 minut popełniła dziewięć podwójnych błędów i 35 niewymuszonych przy 26 kończących uderzeniach. Tajwanka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i cztery pomyłki.

Caroline Garcia (WTA 23) prowadziła 4:3, ale straciła dziewięć gemów z rzędu i przegrała z Shuai Zhang (WTA 50). W trwającym 66 minut meczu Chinka wykorzystała cztery z pięciu break pointów i zdobyła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Daria Kasatkina (WTA 30) uległa 3:6, 1:6 Ajli Tomljanović (WTA 49). Rosjanka nie obroni punktów za ubiegłoroczny ćwierćfinał. W ciągu 66 minut tenisistka z Togliatti popełniła 10 podwójnych błędów.

Wiktoria Azarenka (WTA 40) wygrała 6:4, 6:4 z Alize Cornet (WTA 51). W ciągu 89 minut Francuzka zdobyła 10 z 11 punktów przy siatce, ale wykorzystała tylko jeden z sześciu break pointów. Białorusinka na przełamanie zamieniła trzy z dziewięciu szans, a przy siatce zgarnęła 22 z 27 piłek. Dwukrotna mistrzyni Australian Open posłała 29 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach. Cornet naliczono 18 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. W II rundzie Azarenka zagra z Tomljanović.

Kirsten Flipkens (WTA 103) pokonała 6:1, 6:3 Dalilę Jakupović (WTA 143). W ciągu 62 minut Belgijka wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. W II rundzie jest też jej rodaczka Yanina Wickmayer (WTA 148), która odparła osiem z dziewięciu break pointów i wygrała 6:4, 6:3 z Rebekką Peterson (WTA 63). Obie Belgijki osiągnęły po jednym wielkoszlemowym półfinale - Flipkens w Wimbledonie 2013, a Wickmayer w US Open 2009.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)