Tenis. Wimbledon 2019: Stan Wawrinka w pięciu setach przegrał z Reillym Opelką. Jiri Vesely poszedł za ciosem

Stan Wawrinka w pięciu setach przegrał z Reillym Opelką w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2019. W 1/16 finału zameldowali się rozstawieni David Goffin i Benoit Paire oraz kwalifikant Jiri Vesely.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Spośród wszystkich turniejów wielkoszlemowych, Wimbledon jest dla Stana Wawrinki najtrudniejszy. Londyńska impreza jest jedyną rangą Wielkiego Szlema, której Szwajcar nigdy nie wygrał. Najlepszym wynikiem lozańczyka na kortach przy Church Road jest ćwierćfinał. W tym roku z The Championships pożegnał się na o wiele wcześniejszym etapie. W środę, w II rundzie, po emocjonującym i wyrównanym pojedynku przegrał 5:7, 6:3, 6:4, 4:6, 6:8 z Reillym Opelką.

Choć obaj potrafią skutecznie podawać, w pięciu setach nie było ani jednego tie breaka. Losy z każdej z partii rozstrzygały się w pojedynczych punktach i momentach słabości serwującego. W decydującej odsłonie Wawrinka nie wykorzystał kryzysu rywala i w trzecim gemie zmarnował piłkę na przełamanie, co zemściło się na nim kilkadziesiąt minut później. Przy stanie 6:7 musiał bowiem bronić trzech meczboli dla Opelki. Pierwszego oddalił wygrywającym serwisem, lecz przy drugim trafił z forhendu w siatkę.

Tym samym Wawrinka dołączył do grona uznanych postaci męskich rozgrywek, które odpadły z Wimbledonu 2019. W turnieju nie ma już m.in. Alexandra Zvereva, Dominika Thiema, Stefanosa Tsitsipasa czy Grigora Dimitrowa. 21-letni Opelka natomiast (w środę 23 asy, 59 zagrań kończących i trzy przełamania) wywalczył swój premierowy awans do III rundy imprezy Wielkiego Szlema.

Za ciosem poszedł pogromca Zvereva z I rundy, Jiri Vesely. W pojedynku 1/32 finału z Pablo Cuevasem czeski kwalifikant przegrywał ze stratą seta oraz przełamania, mimo to odwrócił losy spotkania i zwyciężył 4:6, 7:6(5), 6:4, 6:4. Kolejnym przeciwnikiem Vesely'ego będzie oznaczony "28" Benoit Paire. Francuz wyeliminował Miomira Kecmanovicia, który skreczował po dwóch przegranych partiach.

W III rundzie zameldował się już także David Goffin. Rozstawiony z numerem 28. Belg wygrał 6:2, 6:4, 6:3 z Jeremym Chardym. W ciągu 101 minut rywalizacji Goffin zagrał 28 uderzeń kończących i wykorzystał sześć z 13 break pointów.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)