WTA Linz: pierwszy finał 15-letniej Cori Gauff. Awans Jeleny Ostapenko po dreszczowcu

Cori Gauff awansowała do finału turnieju WTA International w Linzu po zwycięstwie nad Andreą Petković. Jelena Ostapenko pokonała Jekaterinę Aleksandrową po obronie trzech piłek meczowych.

Cori Gauff Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Cori Gauff
15-letnia Cori Gauff (WTA 110) w pełni wykorzystała szansę, jaka się przed nią otworzyła po wycofaniu się Marii Sakkari. Amerykanka uległa Tamarze Korpatsch w finale eliminacji, ale weszła do głównej drabinki jako szczęśliwa przegrana. Odprawiła Stefanie Vögele i Katerynę Kozłową, a następnie pokonała Kiki Bertens odnosząc pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W półfinale Gauff wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 6:4, 6:4 z Andreą Petković (WTA 75).

W ciągu 91 minut Gauff obroniła dziewięć z 10 break pointów i wykorzystała trzy z ośmiu szans na przełamanie. Amerykanka zdobyła o dziewięć punktów więcej (75-66) i awansowała do pierwszego finału w głównym cyklu. Tenisistka z Delray Beach w poniedziałek zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Jelena Ostapenko (WTA 72) zwyciężyła 1:6, 7:6(5), 7:5 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 35) po dwóch godzinach i 21 minutach. Łotyszka wróciła ze stanu 1:6, 1:3 i obroniła trzy piłki meczowe, jedną w 12. gemie drugiego seta i dwie przy 4:5 w trzeciej partii. W spotkaniu miało miejsce 11 przełamań, z czego sześć dla Rosjanki. Ostapenko poprawiła na 2-3 bilans meczów z Aleksandrową.

Ostapenko awansowała do siódmego singlowego finału, pierwszego od marca 2018 roku (Miami). Powalczy o trzeci tytuł. Dwa lata temu triumfowała w Rolandzie Garrosie i Seulu. Łotyszka rozgrywa słaby sezon. Wcześniej mogła się pochwalić tylko jednym ćwierćfinałem, który osiągnęła w Birmingham. W czterech wielkoszlemowych turniejach wygrała dwa mecze, oba w US Open.

Gauff w niedzielę mogła walczyć o podwójny triumf, ale odpadła w półfinale debla. W sobotę Amerykanka i jej rodaczka Catherine McNally przegrały 6:7(5), 6:1, 9-11 z Austriaczką Barbarą Haas i Szwajcarką Xenią Knoll. Finał singla zaplanowano w niedzielę na godz. 14:00. Gauff i Ostapenko zmierzą się po raz pierwszy.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)