WTA Elite Trophy: Kiki Bertens kontra Aryna Sabalenka o tytuł. Saisai Zheng i Karolina Muchova zatrzymane

Kiki Bertens i Aryna Sabalenka spotkają się w finale turnieju WTA Elite Trophy w Zhuhai. W półfinale Holenderka pokonała Chinkę Saisai Zheng, a Białorusinka wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą.

Kiki Bertens Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Kiki Bertens
Od wtorku do piątku trwała faza grupowa turnieju WTA Elite Trophy w Zhuhai. W sobotę odbyły się półfinały. W pierwszym z nich Kiki Bertens (WTA 10) zwyciężyła 2:6, 6:3, 6:4 Saisai Zheng (WTA 40). Chinka prowadziła 6:2, 2:1 z przełamaniem, ale od tego momentu straciła dziewięć z 11 gemów. W trzecim secie reprezentantka gospodarzy z 1:4 wyrównała na 4:4, ale końcówka należała do Holenderki.

W trwającym 2,5 godziny meczu obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Bertens zdobyła o jeden punkt więcej (88-87) i po raz drugi pokonała Zheng. Holenderka była górą w 2016 roku w Miami. Bertens awansowała do piątego finału w sezonie i ma szansę na trzeci triumf (Petersburg, Madryt).

Aryna Sabalenka (WTA 14) pokonała 7:5, 7:6(4) Karolinę Muchova (WTA 26). W drugim secie Białorusinka wróciła ze stanu 3:5 i obroniła piłkę setową. W ciągu godziny i 52 minut tenisistka z Mińska wykorzystała cztery z ośmiu break pointów i zdobyła o 12 punktów więcej od Czeszki (87-75). Sabalenka osiągnęła czwarty finał w 2019 roku i powalczy o trzeci tytuł (Shenzhen, Wuhan).

Bilans wszystkich singlowych finałów Sabalenki w głównym cyklu to 4-4, a Bertens 9-4. Holenderka wygrała cztery z pięciu ich meczów, z czego dwa w tym roku (Petersburg, Eastbourne). Białorusinka była górą miesiąc temu w Wuhanie.

W niedzielę (początek o godz. 6:00 czasu polskiego) Sabalenka i Bertens zmierzą się w finale w Zhuhai, a następnie obie udadzą się do Shenzhen. W Mistrzostwach WTA Holenderka będzie pełnić rolę rezerwowej w singlu, a Białorusinka wystąpi w deblu razem z Belgijką Elise Mertens.

Hengqin Life WTA Elite Trophy Zhuhai, Zhuhai (Chiny)