Tenis. Australian Open: 900. wygrana Novaka Djokovicia. Stefanos Tsitsipas stracił pięć gemów

Novak Djoković w czterech setach pokonał Jana-Lennarda Struffa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2020 i wygrał swój 900. mecz w głównym cyklu. Stefanos Tsitsipas w poniedziałek stracił ledwie pięć gemów.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / SCOTT BARBOUR / Na zdjęciu: Novak Djoković
- Przygotowanie do Australian Open było znakomite, ale wiele mnie kosztowały. Dlatego zmieniłem nieco swoje treningi, po to, by utrzymać właściwy rytm do pierwszego meczu w Melbourne - powiedział przed startem Australian Open 2020 Novak Djoković, który na otwarcie sezonu świętował triumf w ATP Cup. Rywalizację o obronę tytułu i ósmy tytuł w Melbourne Serb rozpoczął w poniedziałek. W I rundzie nie zaprezentował się tak dobrze, jak podczas niedawnego Pucharu ATP, ale i tak pokonał 7:6(5), 6:2, 2:6, 6:1 Jana-Lennarda Struffa.

Był to nierówny mecz w wykonaniu Djokovicia. W pierwszej partii prowadził już 5:2 i miał setbola, lecz wówczas stracił koncentrację, wykonał też kilka nonszalanckich akcji i w efekcie oddał przewagę, mimo to zwyciężył w tie breaku. Drugiego seta Serb wygrał gładko, ale w trzecim aż trzykrotnie został przełamany. Podrażniony takim obrotem spraw w czwartej odsłonie wszedł na wyższy poziom i oddał rywalowi tylko jednego gema.

- Wspaniale jest tu wrócić. To miejsce i ten kort są wyjątkowe dla mojej kariery i zajmują szczególne miejsce w moim sercu - mówił w pomeczowym wywiadzie na korcie. - Bardzo dobrze rozpocząłem mecz, w pierwszym secie wygrałem wyrównany tie break, a w drugim grałem na wysokim poziomie. Jednak w trzecim on walczył, grał ze świetną mocą i skutecznością. Muszę mu oddać, że rozegrał znakomity mecz - dodał Serb, który w ciągu 136 minut rywalizacji zapisał na swoim koncie 14 asów, siedem przełamań, 44 uderzenia wygrywające i 28 pomyłek własnych.

Dla 32-letniego Djokovicia to 900. w karierze wygrany mecz w głównym cyklu. Został szóstym w Erze Otwartej tenisistą, który osiągnął tę barierę. Z aktywnych graczy więcej zwycięskich spotkań mają jedynie Roger Federer (1238) i Rafael Nadal (981). O kolejny triumf powalczy z lepszym z pary Tatsuma Ito - Prajnesh Gunneswaran.

Imponująco zmagania w Australian Open 2020 zainaugurował Stefanos Tsitsipas. Grek, zeszłoroczny półfinalista, rozbił 6:0, 6:2, 6:3 Salvatore Caruso. Mecz trwał tylko 103 minuty. W tym czasie 21-latek z Aten zaserwował osiem asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, uzyskał sześć breaków, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 28 niewymuszonych błędów.

- Grałem stabilnie. Byłem skoncentrowany, opanowany i od początku chciałem przejąć inicjatywę - skomentował rozstawiony z numerem szóstym Tsitsipas, który w 1/32 finału zagra z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec w poniedziałek wyeliminował Marcosa Girona.