Tenis. ATP Kitzbuehel: udany początek występów Huberta Hurkacza na mączce. Polak pokonał Joao Sousę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz awansował do II rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Kitzbuehel. We wtorek Polak w dwóch setach pokonał Joao Sousę.

W tym artykule dowiesz się o:

Po przeciętnym US Open, w którym odpadł już w II rundzie, Hubert Hurkacz nie zdecydował się na odpoczynek, lecz natychmiast ruszył do Europy, by występować na kortach ziemnych. Pierwszym w sezonie oficjalnym startem Polaka na tej nawierzchni jest rozpoczęty we wtorek turniej ATP w Kitzbuehel. W meczu otwarcia imprezy wrocławianin zmierzył się z Joao Sousą i okazał się lepszy od Portugalczyka.

Hurkacz rozpoczął mecz na bardzo wysokim poziomie. Był aktywny, grał ofensywnie, udanie atakował przy siatce i zagrywał skróty. Taka postawa dała efekt w postaci przełamania w szóstym gemie. Następnie podwyższył prowadzenie na 4:2, by wygrać pierwszego seta 6:3.

Drugą partię jednak zaczął źle. Po serii błędów dał się przełamać i Sousa objął prowadzenie 3:0. Lecz Polak wykazał się znakomitym finiszem. Końcówka tej odsłony należała do niego - znów fantastycznie serwował, wygrywał wymiany, a coraz bardziej sfrustrowany takim obrotem spraw Sousa tracił inicjatywę.

Najpierw Hurkacz przełamał serwującego po wygranie seta rywala i zmniejszył stratę na 4:5. Następnie wyrównał na 5:5, po czym znów wywalczył breaka, wygrywając gema w kapitalnym stylu. Wówczas pozostało mu jedynie postawienie kropki nad "i", czyli utrzymanie własnego serwisu. I to uczynił.

W ciągu 84 minut gry Hurkacz zaserwował sześć asów, przy własnym podaniu wygrał 74 proc. wymian, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów i łącznie zdobył 67 punktów, o 16 więcej od przeciwnika.

Wygrywając we wtorek, Hurkacz zrewanżował się Sousie za zeszłoroczną porażkę na trawie w Halle. W II rundzie, w czwartek, rozstawiony z numerem piątym Polak zmierzy się z Dennisem Novakiem bądź z kwalifikantem.

Generali Open, Kitzbuehel (Austria) ATP Tour 250, kort ziemny, pula nagród 542,3 tys. euro wtorek, 8 września

I runda gry pojedynczej:

Hubert Hurkacz (Polska, 5) - Joao Sousa (Portugalia) 6:3, 7:5

Wyzwiska, rzucanie krzesłem i duszenie rywala - oto najsłynniejsze dyskwalifikacje w męskim tenisie

Czy Hubert Hurkacz awansuje do ćwierćfinału?